×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Uczelnie będą kształcić na potrzeby rynku pracy? Naukowcy są bardzo optymistyczni

Przedstawiciele uczelni pozytywnie oceniają projekt reformy szkolnictwa wyższego, zaproponowany przez ministra Jarosława Gowina. Liczą, że uczelnie wreszcie będą kształcić dla potrzeb rynku pracy.

Uczelnie będą kształcić na potrzeby rynku pracy? Naukowcy są bardzo optymistyczni
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Rektorzy uczelni mówią, że szkolnictwo wyższe od dawna wymagało reformy, a ta zaproponowana przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego budzi duże nadzieje.

• Zwracają jednocześnie uwagę, że kilka elementów należy doprecyzować, jak kształtowanie postaw czy wprowadzenie tzw. piątego poziomu kształcenia.

• Na ten temat dyskutowano podczas panelu „Edukacja i szkolnictwo wyższe” na Wschodnim Kongresie Gospodarczym w Białymstoku.

Reforma szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina jest „głęboka i fundamentalna” - ocenia Jan Szmidt, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, a także rektor Politechniki Warszawskiej. Zaletą ustawy jest nacisk na badania naukowe, które zdaniem rektora powinny być źródłem dydaktyki – podobnie, jak się to dzieje na najlepszych uczelniach na świecie. Szmidt chwali też koncepcję „umiędzynarodowienia” nauki oraz przyznania autonomii uczelniom.

- Reforma jest głęboka i fundamentalna, zmienia obraz szkolnictwa wyższego. To nie jest ustawa ministra, ale ustawa nasza, z którą identyfikuje się środowisko. Będziemy jeszcze mówić o kolejnych propozycjach do ustawy – zapowiada prof. Szmidt.

Reforma szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina jest „głęboka i fundamentalna” - ocenia Jan Szmidt, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, a także rektor Politechniki Warszawskiej. (fot. PTWP)
Reforma szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina jest „głęboka i fundamentalna” - ocenia Jan Szmidt, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, a także rektor Politechniki Warszawskiej. (fot. PTWP)

- Mówiąc o reformie, powinniśmy mieć świadomość tego epokowego wydarzenia – dodaje Edward Hościłowicz, rektor Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku. Zaznacza, że sektor szkolnictwa wyższego jest najmniej zreformowanym sektorem w Polsce. – Trzymajmy kciuki za to, aby to przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem. Środowisko przedstawicieli uczelni zaakceptowało ten projekt reform – mówi z entuzjazmem.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Uczelnie będą kształcić na potrzeby rynku pracy? Naukowcy są bardzo optymistyczni

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA