Uczelnia Łazarskiego: Studenci z doświadczeniem zawodowym szybciej skończą studia

Zgodnie z nowelizacją Ustawy o Szkolnictwie Wyższym na Uczelni Łazarskiego wchodzi w życie procedura uznania efektów uczenia się. Oznacza to, że osoby, które posiadają doświadczenie zawodowe i odpowiednie kwalifikacje, mogą skończyć studia znacznie szybciej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Uczelnia Łazarskiego: Studenci z doświadczeniem zawodowym szybciej skończą studia

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

2 lip 2015 13:56


Udokumentowane kompetencje zwalniają z wybranych zajęć. Jest to idealne rozwiązanie dla ludzi, którzy chcą uzupełnić wykształcenie konieczne na dalszej drodze rozwoju zawodowego.

Studenci nie muszą realizować całego programu studiów

Uznanie efektów kształcenia to dogodne rozwiązanie dla osób, które są specjalistami
w swoich dziedzinach. Dzięki swojemu doświadczeniu nie muszą realizować całego programu studiów.

Nowelizacja ustawy o szkolnictwie wyższym z 1 października 2014 r. umożliwia uznanie wiedzy i kompetencji zdobytych podczas pracy zawodowej, szkoleń czy kursów. Jest to całkowicie nowe rozwiązanie, ponieważ dotychczas w poczet studiów zaliczano tylko oceny i zaliczenia z innych uczelni lub kierunków. Uznanie pozwala skróci czas studiów nawet do połowy.

Procedura uznania efektów uczenia się Uczelni Łazarskiego zakłada:

* Złożenie dokumentacji:, cv, certyfikatów kursów i szkoleń, świadectw pracy
i wszelkich dokumentów potwierdzających doświadczenie zawodowe, dokumentu potwierdzającego wykształcenie

* Podpisanie umowy o uznanie efektów nauki

* Spotkanie Komisji i ekspertów w danej dziedzinie, którzy przeprowadzą analizę dorobku i dokonań kandydata oraz przygotowują opinię

* Rozmowę kwalifikacyjną z kandydatem

Czytaj też: Szansa dla najlepszych studentów. Rząd pokryje koszty zagranicznych studiów

- Uznawanie efektów uczenia się jest niezwykle ważnym oraz pomocnym mechanizmem wspomagającym kształcenie. Jest to proces wzmacniający i potwierdzający potencjał osób, które dysponują odpowiednim doświadczeniem zawodowym, ale nadal nie posiadają stosownego wykształcenia kierunkowego. Procedura jest nie tylko uznaniem ich wiedzy, lecz także umiejętności i kompetencji zdobytych w trakcie pracy. Możliwość ta daje szansę dalszego rozwoju osobistego, a często także spełnienia marzeń o skończonych studiach i formalnie potwierdzonych kompetencjach – mówi dr Paweł Olszewski, koordynator programu uznania na uczelni.

Kto może skorzystać z procedury?

Procedura uznania efektów uczenia się skierowana jest do kandydatów zarówno na studia
I jak i II stopnia.

Z tej możliwości mogą skorzystać:

* Osoby po maturze z co najmniej pięcioletnim doświadczeniem zawodowym (przy ubieganiu się o studia I stopnia);

* Osoby, które posiadają tytuł licencjata i co najmniej trzy lata doświadczenia zawodowego (przy ubieganiu się na studia II stopnia);

* Osoby z tytułem magistra i co najmniej dwuletnim doświadczeniem zawodowym zdobytym po ukończeniu studiów (w przypadku ubiegania się o studia na kolejny kierunek lub jednolite studia magisterskie).

Kandydaci, którzy zechcą skorzystać z takiej procedury płacą za nią, ale studia będą dla niech zdecydowanie tańsze. Nie ponoszą bowiem kosztów za uznane przedmioty.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.