Uczelnia furtką do dobrego pracodawcy

Decyzja o wyborze szkoły wyższej może mieć wpływ na rozwój całej kariery zawodowej. Dlatego warto zdecydować się na studia, która zapewnią nam więcej niż sam dyplom. Uczelnia powinna ułatwić zdobycie kwalifikacji i doświadczeń cennych z perspektywy pracodawców.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Uczelnia furtką do dobrego pracodawcy

PODZIEL SIĘ


Autor: ang

10 lip 2013 18:46


Czas studiów to nie tylko nauka. Pracodawcy zatrudniając studentów i absolwentów zwracają uwagę przede wszystkim, jaką wiedzą praktyczną obok tej merytorycznej mogą się pochwalić kandydaci.

Cenione są praktyki i staże, udział w dodatkowych projektach, potwierdzone umiejętności organizacyjne, biegła znajomość języków obcych.

- Ważna jest także proaktywna postawa, o której świadczy zaangażowanie w inicjatywy z obszaru wolontariatu czy nawet zainteresowań takich jak sport. To czym będziemy mogli pochwalić się przed przyszłym pracodawcą zależy w głównej mierze od nas samych - ale uczelnia może znacznie ułatwić nam zdobycie atutów do cv - zauważa Natalia Wyrwińska, lider zespołu Antal IT Services.

Konsultanci Antal International wskazali szereg elementów, które w znacznej mierze pokazują czy uczelnia dba o zwiększenie szans swoich absolwentów na rynku pracy. Warto przeanalizować wybrane szkoły pod kątem spełnienia tych kryteriów, zanim zdecydujemy się na zainwestowanie swojego czasu i często pieniędzy w dalszą edukację.

Staże i praktyki

Staże i praktyki to pierwsza rzecz, o którą zapyta przyszły pracodawca. Zaprezentowanie ciekawych praktyk w cv z pewnością zaprocentuje, dlatego warto upewnić się, że uczelniane biuro karier współpracuje z firmami w tym zakresie. Niektóre uczelnie wprowadzają nawet pełne programy edukacyjne, dzięki którym część absolwentów ma zagwarantowaną pracę np. w lokalnie największych firmach.

- Szukając informacji o stażach oferowanych przez uczelnię zwróćmy uwagę ile ofert pracy jest dostępnych na stronie internetowej - jeśli jest ich tylko kilka szansa, że znajdziemy się w gronie nielicznych wybrańców jest niewielka. Dowiedzmy się także więcej o firmach, które ogłaszają zapotrzebowanie na stażystów - czy są cenione na rynku, jakie są opinie o ich programach stażowych - radzi Natalia Wyrwińska.

Współpraca międzynarodowa

Ważnym atutem młodego kandydata, szczególnie w firmach międzynarodowych będzie zdobycie doświadczenia w innych krajach. Obecnie większość szkół prowadzi wymiany w ramach programu Socrates-Erasmus czy wspólpracy partnerskiej z uczelnią zagraniczną. Coraz częsciej wdrażane są też inicjatywy o charakterze bardziej zawodowym, jak np. Leonardo da Vinci. Warto sprawdzić, na jak dużą skalę prowadzone są tego typu działania w wybranej uczelni.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.