PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Ubezpieczenie zdrowotne studentów. Kiedy można "wypaść z systemu"

Każda osoba, która się uczy aż do ukończenia 26 roku życia ma ubezpieczenie albo „przy rodzicu” albo z uczelni. Niestety wiele jest sytuacji, w których student podczas wizyty u lekarza dowiaduje się, że „świeci się na czerwono”, co oznacza, że nie jest ubezpieczony i nie ma prawa do bezpłatnego leczenia. Dlaczego w systemie NFZ jest nieubezpieczony?

Ubezpieczenie zdrowotne studentów. Kiedy można "wypaść z systemu"
Dziecko, które studiuje, ubezpieczenie zdrowotne „przy rodzicu” ma tylko do momentu ukończenia 26 roku życia. (fot. fotolia)
REKLAMA

Tą sytuacją zaskoczeni są rodzice, którzy zgłosili wcześniej dziecko do ubezpieczenia i byli pewni, że gdy zrobili to raz to wystarczy, więc pytają, dlaczego ich dziecko wypadło z systemu? Niekiedy okazuje się, że to oni sami zapomnieli o odpowiednim zgłoszeniu swojego dziecka w kadrach firmy, w której pracują lub nie wiedzą, że podpisanie przez dziecko umowy zlecenia lub umowy o pracę skutkuje „wypadnięciem” z rodzicielskiego ubezpieczenia.

- Dziecko, które studiuje, ubezpieczenie zdrowotne „przy rodzicu” ma tylko do momentu ukończenia 26 roku życia - bez względu na to jak długo studiuje. Potem musi złożyć wniosek w dziekanacie swojej uczelni, która zgłosi studenta do ubezpieczenia - mówi Iwona Kowalska-Matis, rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Niewiele osób wie, że dziecko korzysta z ubezpieczenia rodzica tylko do czasu, gdy nie ma własnego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego. Gdy w czasie wakacji młody człowiek podejmuje pracę, po podpisaniu umowy, gdy pracodawca zgłosi go do ZUS, wtedy automatycznie traci ubezpieczenie „u rodzica” - dodaje rzeczniczka.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dlatego tak ważne jest, żeby gdy umowa studenta się zakończy, rodzic go ponownie zgłosił u swojego płatnika składek (zwykle pracodawcy).

- Ta zasada dotyczy każdego rodzaju umowy, którą podpisze student. Nie ma znaczenia czy jest to umowa zlecenia czy umowa o pracę. Także zlecenie „wyrzuci” studenta z ubezpieczenia rodzica, bo w czasie jego wykonywania będzie opłacana składka zdrowotna przez firmę, w której student pracuje - uprzedza Iwona Kowalska.

Czytaj więcej tutaj

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Ubezpieczenie zdrowotne studentów. Kiedy można "wypaść z systemu"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • xyxy 2019-08-15 10:40:44

    Co za bzdura ? Podpisanie umowy zlecenie ze studentem, czyli bez składek nie wyrzuca go z ubezpieczenia zdrowotnego rodziców ! z ubezpieczenia student może tylko wypaść, gdy pracuje na zlecenie a rodzice go nie ubezpieczyli bo nie chcieli.

    • Mati 2021-05-03 15:36:57

      Wyrzuca w e-wusiu. doświadczyłem na własnej skórze. bajzel straszny jest w tych systemach

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA