×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Trzy uczelnie łączą siły. Stworzą konsorcjum COP-Tradycja, Obronność

  • Autor: PAP/KDS
  • Opublikowano: 1 lip 2017 16:52

Wspieranie przemysłu zbrojeniowego. To cel konsorcjum COP-Tradycja, Obronność. List intencyjny w sprawie powołania go w sobotę (1 lipca) podpisali rektorzy trzech podkarpackich uczelni - Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Świętokrzyskiej oraz Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego.

Trzy uczelnie łączą siły. Stworzą konsorcjum COP-Tradycja, Obronność
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Jak powiedział na konferencji prasowej rektor Politechniki Świętokrzyskiej Wiesław Trąmpczyński, to bardzo istotne porozumienie. "W tej chwili przemysł zbrojeniowy się odradza, są ogromne pieniądze, ale też oczekiwania, że polska nauka wspomoże przemysł zbrojeniowy i da innowacyjne rozwiązania, które będą nasze. To istotne, abyśmy nie byli uzależnieni od dostawców zewnętrznych" - dodał.

Trąmpczyński przypomniał, że podpisane w sobotę porozumienie to kontynuacja podpisanego pod koniec kwietnia porozumienia uczelni z Polską Grupą Zbrojeniową.

"Naszym celem jest wsparcie przemysłu zbrojeniowego i do tego dążymy, i to jest cel tego porozumienia" - zaznaczył.

Z kolei rektor Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu prof. Zbigniew Łukasik zwrócił uwagę, że centrum przemysłu zbrojeniowego w kraju to obszar dawnego Centralnego Okręgu Przemysłowego.

"Jeśli połączymy nasze potencjały (trzech uczelni), to mamy wszystkie kierunki rozwoju, które interesują PGZ" - powiedział Łukasik.

Natomiast zdaniem inicjatora powołania konsorcjum, rektora Politechniki Rzeszowskiej Tadeusza Markowskiego, jedna uczelnia nie jest w stanie realizować dużych projektów, których oczekuje przemysł zbrojeniowy.

"Tworząc międzyuczelniane zespoły, będziemy mieli większe możliwości na realizację tego, czego oczekuje przemysł" - dodał.

Konsorcjum uczelni COP-Tradycja, Obronność powinno zostać powołane do października 2017. Główny cel tego przedsięwzięcia to m.in. wymiana doświadczeń, wiedzy i potencjału oraz współpraca przy realizacji projektów badawczo-rozwojowych dotyczących produkcji sprzętu wojskowego.

W ramach współpracy uczelnie deklarują również organizowanie wspólnych zespołów badawczych; wspólny udział w projektach, programach i inicjatywach; wspólne ubieganie się o dofinansowanie prac i współpracę w zakresie badań naukowych i kształcenia.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Trzy uczelnie łączą siły. Stworzą konsorcjum COP-Tradycja, Obronność
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA