Wspieranie przemysłu zbrojeniowego. To cel konsorcjum COP-Tradycja, Obronność. List intencyjny w sprawie powołania go w sobotę (1 lipca) podpisali rektorzy trzech podkarpackich uczelni - Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Świętokrzyskiej oraz Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego.

Jak powiedział na konferencji prasowej rektor Politechniki Świętokrzyskiej Wiesław Trąmpczyński, to bardzo istotne porozumienie. "W tej chwili przemysł zbrojeniowy się odradza, są ogromne pieniądze, ale też oczekiwania, że polska nauka wspomoże przemysł zbrojeniowy i da innowacyjne rozwiązania, które będą nasze. To istotne, abyśmy nie byli uzależnieni od dostawców zewnętrznych" - dodał.
Trąmpczyński przypomniał, że podpisane w sobotę porozumienie to kontynuacja podpisanego pod koniec kwietnia porozumienia uczelni z Polską Grupą Zbrojeniową.
"Naszym celem jest wsparcie przemysłu zbrojeniowego i do tego dążymy, i to jest cel tego porozumienia" - zaznaczył.
Z kolei rektor Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu prof. Zbigniew Łukasik zwrócił uwagę, że centrum przemysłu zbrojeniowego w kraju to obszar dawnego Centralnego Okręgu Przemysłowego.
"Jeśli połączymy nasze potencjały (trzech uczelni), to mamy wszystkie kierunki rozwoju, które interesują PGZ" - powiedział Łukasik.
Natomiast zdaniem inicjatora powołania konsorcjum, rektora Politechniki Rzeszowskiej Tadeusza Markowskiego, jedna uczelnia nie jest w stanie realizować dużych projektów, których oczekuje przemysł zbrojeniowy.
"Tworząc międzyuczelniane zespoły, będziemy mieli większe możliwości na realizację tego, czego oczekuje przemysł" - dodał.
Konsorcjum uczelni COP-Tradycja, Obronność powinno zostać powołane do października 2017. Główny cel tego przedsięwzięcia to m.in. wymiana doświadczeń, wiedzy i potencjału oraz współpraca przy realizacji projektów badawczo-rozwojowych dotyczących produkcji sprzętu wojskowego.
W ramach współpracy uczelnie deklarują również organizowanie wspólnych zespołów badawczych; wspólny udział w projektach, programach i inicjatywach; wspólne ubieganie się o dofinansowanie prac i współpracę w zakresie badań naukowych i kształcenia.



Słowa kluczowe
- Politechnika Świętokrzyska
- Uniwersytet Techniczno-Humanistyczny w Radomiu
- Politechnika Rzeszowska
- Polska Grupa Zbrojeniowa
KOMENTARZE (0)