Dr hab. inż. Urszula Stachewicz, prof. Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, dr Michał Pilipczuk oraz dr Wojciech Czerwiński z Wydziału Matematyki, Informatyki Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Tak prezentuje się trójka naukowców z Polski, którzy otrzymali prestiżowe europejskie granty badawcze. Europejska Rada ds. Badań Naukowych (ERC) ogłosiła w czwartek nazwiska 436 laureatów nowej edycji programu Starting Grant. Każdy laureat otrzyma do 1,5 mln euro na realizację swojego projektu.

- Budżet tego konkursu wyniósł 677 mln euro. Pieniądze mają pomóc początkującym naukowcom budować własne zespoły i prowadzić pionierskie badania.
- Granty są częścią unijnego programu Horyzont 2020. Laureaci otrzymują do 1,5 mln euro na swój trwający 5 lat projekt badawczy. W Polsce otrzyma je troje naukowców.
- Najwięcej grantów - 88 - realizowanych będzie w Niemczech. 62 w Wielkiej Brytanii (mimo że jest już poza Unią Europejską, ciągle bierze udział w programie), 42 w Holandii i 38 we Francji.
Jeden z grantów wywalczyła dr hab. inż. Urszula Stachewicz, prof. Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Badaczka opracowuje systemy izolacji termicznej. Inspiracją dla jej badań są materiały takie jak pióra pingwinów, skóra krokodyla czy sierść niedźwiedzi polarnych. To bowiem nie tylko świetne izolatory termiczne, ale i materiały, które są biodegradowalne. Jak tłumaczy, odpowiednia izolacja termiczna zapobiegać może stratom energii i gwarantować ma oszczędności - zarówno na poziomie całych budynków, jak i niewielkich urządzeń elektronicznych czy nawet kabli.
- "Badania w tym grancie skupią się na wykorzystaniu elektroprzędzonych membran polimerowych zbudowanych zazwyczaj z włókien o średnicy poniżej 1 mikrona. Porowatość takich membran osiąga często wielkości powyżej 90 proc. Właśnie tego typu membrany mogą zostać wykorzystane do izolacji, a także pełnić funkcje rozproszenia ciepła systemów elektrycznych w wielu urządzeniach" - wyjaśniła prof. Stachewicz.
Granty trafią też do dwójki informatyków z Wydziału Matematyki, Informatyki Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego.
Starting Grant zrealizuje dr Michał Pilipczuk, jeden z najlepszych w świecie specjalistów złożoności parametryzowanej, niezwykle ważnego działu algorytmiki. Stopień naukowy doktora uzyskał w 2013 roku na Uniwersytecie w Bergen. Jego projekt "Decomposition methods for discrete problems" będzie dotyczył metod dekompozycyjnych w algorytmice.
- "Będziemy badali, jak strukturalne własności grafów (obiektów modelujących różnego rodzaju sieci, np. społecznościowe, komunikacyjne) można używać do opracowywania szybkich algorytmów dla trudnych problemów obliczeniowych" - poinformował laureat. Wyjaśnił, że projekt ma charakter czysto teoretyczny i łączy w sobie techniki algorytmiki, strukturalnej teorii grafów oraz logiki.

KOMENTARZE (0)