×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

To niewykorzystana szansa dla wielu pracowników. Polskie firmy rzadko stosują reskilling

  • Autor: PAP/awi
  • 31 sty 2023 14:52

Ponad 62 proc. badanych firm pozytywnie ocenia przekwalifikowywanie pracowników, ale tylko 6 proc. z nich zdecydowało się na wdrożenie takiego rozwiązania – wynika z przedstawionego we wtorek w Warszawie raportu "Reskilling".

To niewykorzystana szansa dla wielu pracowników. Polskie firmy rzadko stosują reskilling
Polskie firmy nie korzystają często z możliwości przekwalifikowania pracowników. Fot. Campaign Creators/Unsplash
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

We wtorek na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych zaprezentowano raport "Reskilling" na temat przebranżawiania się polskich pracowników. Analizę przygotowały Future Collars in ICAN Research. Autorami publikacji są Mariusz Smoliński, Joanna Koprowska i Diana Jaworska.

Prezeska Future Collars Beata Jarosz, przedstawiając raport, powiedziała, że na potrzeby analizy przebadano 300 przedsiębiorstw, połowa z nich zatrudnia powyżej 250 osób.

"Wyniki wskazują, że ponad 62 proc. firm bardzo korzystnie ocenia reskilling. Ale z drugiej strony tylko 6 proc. pracowników zostało przekwalifikowanych" - podała.

Firmy nie korzystają z możliwości przekwalifikowania swoich pracowników

Według niej oznacza to, że są bariery i ograniczenia powodujące, że firmy nie korzystają z takiego rozwiązania, ono pozwala na lepsze zmierzenie się z wyzwaniami rynku pracy.

Współautor badania Dariusz Smoliński z ICAN Research powiedział, że na potrzeby badania przeprowadzono w marcu 2022 r. 300 wywiadów, głównie z szefami HR. Zapewnił, że jest to grupa reprezentatywna, odzwierciedlająca strukturę populacji firm zatrudniających powyżej 100 pracowników. W jego ocenie działy HR widzą potrzebę przekwalifikowywania pracowników, ale na razie - na co m.in. wskazuje analiza - nie mają odpowiednich budżetów.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: To niewykorzystana szansa dla wielu pracowników. Polskie firmy rzadko stosują reskilling

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Kamil 2023-01-31 17:31:55

    Tak jest i nie ma co się dziwić bo firmy nie płacą ekstra za szkolenie pracownika. Przecież to dodatkowy wysiłek dla szkolącego się pracownika który ma się przekwalifikować jak i szkolącego go pracownika/mentora, a robotę swoją trzeba jeszcze zrobić. Druga sprawa to także sprawa „awansu” za który z wielkiej łaski pracownik dostaje 300zł brutto, czyli trochę ponad 200zł więcej na rękę… wymagania i odpowiedzialność większa za marne grosze. Nie ma sensu się gimnastykować, uczciwa płaca=uczciwa praca!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA