PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

To najpopularniejszy kierunek studiów. Kuszą ponadprzeciętne zarobki

  • jk
  • 3 lis 2022 11:30

44 tysiące młodych ludzi rozpoczęło studiowanie informatyki na studiach I stopnia i jednolitych w roku akademickim 2022/2023. To rekord i jednocześnie najpopularniejszy kierunek studiów w tym roku. Czy dyplom zagwarantuje obecnym studentom pracę w zawodzie?

To najpopularniejszy kierunek studiów. Kuszą ponadprzeciętne zarobki
W ostatnich kilku latach IT przyciąga masę nowych pracowników – studentów, absolwentów i osoby przebranżawiające się (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Według Organizacji Pracodawców Usług IT SoDA samych programistów jest w Polsce o 250-300 tys. za mało. To rekordowy wynik w sektorze i najwyższy wśród usług.
  • Ponad 40 tys. nowych studentów, przy założeniu, że ok. 30 proc. z nich ukończy studia, to wciąż kropla w morzu potrzeb tego rynku pracy - mówi Anna Szczepowska, CEO Awareson.
  • O pierwszą pracę jest coraz trudniej. Ogłoszenia kierowane do juniorów stanowią tylko ok. 7 proc. wszystkich ofert pracy, a wymagania są wyższe niż kilka lat temu.

W ostatnich kilku latach IT przyciąga masę nowych pracowników – studentów, absolwentów i osoby przebranżawiające się.

- To efekt ponadprzeciętnych zarobków, czterokrotnie wyższych niż średnia krajowa. Po polskich specjalistów IT sięgają firmy z kraju i zagranicy. Luka talentów jest ogromna, w Polsce samych tylko programistów brakuje ok. 250-300 tys. Tempo rozwoju technologicznego na świecie wskazuje, że ten trend się utrzyma – mówi Anna Szczepowska, CEO Awareson, agencji rekrutującej specjalistów IT i SAP.

Czytaj też: Zarabiają nawet 31,5 tys. zł miesięcznie. Tu kryzysu nie widać

– Ponad 40 tys. nowych studentów, przy założeniu, że ok. 30 proc. z nich ukończy studia, to wciąż kropla  w morzu potrzeb tego rynku pracy – dodaje.

Przypomnijmy, z danych Eurostatu wynika, że pod koniec 2021 roku w Polsce pracowało niemal 586 tysięcy specjalistów w dziedzinie ICT (technologie informacyjno-komunikacyjne). To jednak zdecydowanie za mało. Zgodnie z danymi GUS połowa firm z branży IT wskazuje niedobór wykwalifikowanych pracowników jako barierę w działalności.

Z kolei według Organizacji Pracodawców Usług IT SoDA samych programistów jest w Polsce o 250-300 tys. za mało. To rekordowy wynik w sektorze i najwyższy wśród usług.

O pierwszą pracę nie tak łatwo

O ile doświadczeni specjaliści przebierają w ofertach, to o pierwszą pracę jest coraz trudniej. Ogłoszenia kierowane do juniorów stanowią tylko ok. 7 proc. wszystkich ofert pracy, a wymagania są wyższe niż kilka lat temu.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: To najpopularniejszy kierunek studiów. Kuszą ponadprzeciętne zarobki

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA