×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Terytorialsi będą szkolić się z amerykańską Gwardią Narodową

  • Autor: PAP/JP
  • 27 maj 2022 16:26

W najbliższym czasie czekają nas ogromne wyzwania - wspólne szkolenia z żołnierzami Gwardii Narodowej stanu Illinois, prowadzenie szkoleń operatorów pocisków Javelin i bezzałogowców Warmate - powiedział w piątek w Toruniu dowódca Centrum Szkolenia WOT płk Edward Chyła.

Terytorialsi będą szkolić się z amerykańską Gwardią Narodową
Szkolenia obejmą m.in. operatorów pocisków Javelin (fot. Departament Obrony USA/domena publiczna)
REKLAMA

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej obchodziło swoje święto. W uroczystości, w czasie której jednostka otrzymała chorągiew, wziął udział m.in. szef sztabu dowództwa WOT płk Arkadiusz Mikołajczyk.

"W najbliższym czasie nasze Centrum czeka ogromne wyzwanie - realizacja wspólnych szkoleń z naszymi przyjaciółmi z Gwardii Narodowej stanu Illinois, dalsze intensywne szkolenie operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin, przygotowanie i rozpoczęcie szkolenia operatorów bezzałogowych statków powietrznych Warmate, ale także dalszy rozwój naszej infrastruktury szkoleniowej i potencjału dydaktycznego Centrum" - mówił płk Chyła.

Płk Mikołajczyk podkreślił, że Centrum jest głównym zapleczem szkoleniowym instruktorów, motorem napędowym szkolenia we wszystkich nowoczesnych projektach, jak Warmate i Javelin.

"Święto Centrum to również czas żeby zastanowić się jak maszerować dalej, co robić żeby to Centrum jeszcze bardziej się rozwijało, podnosiło swoje, ale również nasze kompetencje w WOT. Będziemy inwestować, również w was, żebyście mieli tutaj ośrodek, który będzie wzorem nie tylko do naśladowania dla nas żołnierzy WOT, ale również dla pozostałych rodzajów sił zbrojnych. W wielu obszarach pokazujecie nam wszystkim, że naprawdę można. Pokazujcie wzorowe zaangażowanie" - mówił płk Mikołajczyk do uczestników uroczystości.

Centrum Szkolenia WOT powstało w 2018 r. Jednostka zajmuje się przygotowaniem żołnierzy zarówno obrony terytorialnej, jak i zawodowych do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach obrony terytorialnej. W centrum organizowane są szkolenia doskonalące dla dowódców batalionów i kompanii, szkolenia bojowe taktyczne i specjalistyczne, a także kursy m.in. taktyki lekkiej piechoty i doskonalący instruktorów strzelców wyborowych.

W 2020 r. minister obrony narodowej wyznaczył 30 maja jako święto CSWOT. Wybór dnia święta nawiązuje do wydarzeń z 30 maja 1919 r., kiedy głównodowodzący sił zbrojnych w byłym zaborze pruskim gen. Józef Dowbor-Muśnicki rozkazał przystąpić do formowania w Inowrocławiu toruńskiego Pułku Strzelców, którego tradycje dziedziczy CSWOT.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Terytorialsi będą szkolić się z amerykańską Gwardią Narodową
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA