PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Te komeptencje są niezbędne, by znaleźć pracę

Polacy zauważają transformację rynku pracy, liczą jednak na to, że ich samych owe zmiany nie dotkną. Niestety, jak wynika z badań, są w błędzie.

Te komeptencje są niezbędne, by znaleźć pracę
Tylko 13 proc. Polaków poszerza swoją wiedzę w zakresie nowych technologii. (Fot. Pixabay)
REKLAMA

• By utrzymać się na rynku pracy, pracownicy muszą połączyć wielu kompetencji – przede wszystkim strategicznych, biznesowych i związanych ze znajomością IT.

• Pracownik umiejący je wykorzystywać i łączyć nazywany jest tzw. e-liderem.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Do 2020 roku gospodarka Unii Europejskiej będzie potrzebowała aż miliona takich pracowników.

W dobie cyfryzacji atrakcyjna pozycja na rynku pracy jest uzależniona od dobrze rozwiniętych kompetencji cyfrowych. W tej kwestii Polacy nadal odstają od Europejczyków – aż co piąty Polak nigdy nie skorzystał z Internetu, a tylko 39 proc. korzysta z komputera w pracy, gdy w UE odsetek ten wynosi średnio 50 proc. Tylko 13 proc. Polaków poszerza swoją wiedzę w zakresie nowych technologii. Jakie umiejętności powinien posiadać kandydat aspirujący do bycia pracownikiem przyszłości?

Kompetencje cyfrowe, czyli umiejętności sprawnego i skutecznego wykorzystywania internetu i komputerów, poprzez wyszukiwanie informacji, tworzenie treści, obsługę urządzeń i rozwiązywanie problemów.

Ocena wiarygodności źródeł i umiejętne ich wykorzystanie. Dotyczy to głównie wiedzy pochodzącej z internetu i urządzeń mobilnych, które już teraz stają się naszym głównym źródłem informacji.

Inteligencja społeczna, będąca kluczową w pracy zespołowej oraz na stanowiskach związanych z zarządzaniem pracownikami. Jest ona ważna zwłaszcza w pracy interakcyjnej, której sukces zależy od dobrze prowadzonej komunikacji.

Elastyczność i otwartość na zmiany. Należy sobie uświadomić, że wiedza zdobyta w szkole nie zawsze będzie aktualna i przydatna, a stabilne zatrudnienie w wyuczonym zawodzie to już przeszłość. Dlatego tak ważne jest nabywanie nowych umiejętności.

Eksperci w raporcie „Aktywni. Przyszłość Rynku Pracy” przewidują, że by utrzymać się na rynku pracy, pracownicy staną przed wyzwaniem połączenia wielu kompetencji – przede wszystkim strategicznych, biznesowych i związanych ze znajomością IT. Pracownik umiejący je wykorzystywać i łączyć, już teraz nazywany jest tzw. e-liderem. Do 2020 roku gospodarka Unii Europejskiej będzie potrzebowała aż miliona takich pracowników.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Te komeptencje są niezbędne, by znaleźć pracę

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA