×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Te kierunki studiów to ślepa uliczka. Zapomnij po nich o dobrej pracy

 • TK
 • 11 maj 2023 16:58

Do 23 maja potrwają tegoroczne matury. Część zdających egzamin dojrzałości wie jaką edukacyjną drogę obierze. Są jednak tacy, którzy nadal nie wiedzą, jakie studia wybrać. My podpowiadamy, które kierunki mogą okazać się słabym wyborem na przyszłość.

Te kierunki studiów to ślepa uliczka. Zapomnij po nich o dobrej pracy
Nie każdy dyplom ukończenia szkoły wyższej zagwarantuje lepszy start na rynku pracy (fot. Pixabay)
 • Kierunki studiów, które nie zapewniają atrakcyjnego zatrudnienia absolwentom, to m.in. administracja publiczna, bibliotekoznawstwo, geografia czy socjologia.
 • Część dyscyplin naukowych może dać szansę na dobrą pracę, ale po uzupełnieniu wiedzy na studiach podyplomowych. 
 • Specjaliści uspokajają jednak, że w przypadku wielu nieatrakcyjnych (pod kątem potrzeb rynku pracy) kierunków istnieją kierunki pokrewne, które dadzą większe szanse na znalezienie pracy.

Młodzież często decyduje się na dostępne kierunki, o których marzyła, ale na których absolwentów nie czeka żaden pracodawca. Oto niektóre z nich:

Dobrze płatna praca w przyszłości? Po tych kierunkach może być ciężko

Administracja państwowa

Już teraz eksperci rynku pracy mówią, że w Polsce mamy za dużo pracowników administracji publicznej, od samorządowej po centralną. W przypadku administracji mamy do czynienia z szybkim rozwojem technologii informatycznych. To przekłada się na cyfryzację usług administracyjnych. Już teraz coraz więcej spraw urzędowych jesteśmy w stanie załatwić przez internet, nie odwiedzając urzędu.

Bibliotekoznawstwo

Bibliotekoznawstwo w tradycyjnej formie nie jest kierunkiem przyszłościowym i to z prostej przyczyny - coraz mniej osób odwiedza biblioteki. Potencjał tego kierunku mógłby być inny, ale pod warunkiem uzupełnienia tradycyjnej wiedzy o nauki związane z pozyskiwaniem danych i big data. Trzeba pamiętać, że w czytelnictwie następuje zmiana kulturowa związana przede wszystkim z rozwojem technologii.

Ekonomia

Ekonomia jako teoretyczny kierunek także nie jest dobrym wyborem. Dużo większe szanse na znalezienie pracy, są po takich kierunkach pokrewnych jak finanse i rachunkowość. Ponadto wybierając takie kierunki studiów jak zarządzanie czy logistyka można wybrać np. specjalizację z zakresu zarządzania finansami w przedsiębiorstwie.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (69)

Do artykułu: Te kierunki studiów to ślepa uliczka. Zapomnij po nich o dobrej pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Marian 2023-05-17 22:13:03

  Studia ? Może za komuny wykształcenie wyższe miało wartość... dziś już tak nie jest ...Pamiętam jak parę lat temu był popularny kierunek ....marketing zarządzanie.... to była wylęgarnia bezrobotnych...

 • Nauczyciel 2023-05-17 21:03:56

  W Polsce to już nie drugi sort, ale trzeci dzięki takim Geniuszom jak Czarnek i ich prezes Jarosław. Edukacja prywatna stała już się chyba bardziej dostępna niż prywatna opieka w służbie zdrowia.

 • Prywaciarz 2023-05-16 08:26:42

  Zapraszamy pracowników do sektora prywatnego nie tylko budżetówka i sny o kolosalnych zarobkach...

  • A taki 2023-05-20 18:56:59

   Byłem 3lata ( progr. automatyka) silna konkurencja młodych wykorzystywana do eliminacji starszych (łącznie że sprytnymi metodami zarządu,mobbing-zagrywkami libertyńskimi)- szybkość (doświadczenie się NIE liczy. Układ z investorem pozwala przepchnąć słabe wykonanie ,grunt że szybko(a na poprawkach dod. można zarobić). Wolny rynek to fikcja sciemnianie dla naiwnych..

 • Nauczyciel mianowany, magister 2023-05-14 15:44:56

  33 lata pracy w zawodzie. Pracuję w świetlicy nie z wyboru, ale z konieczności 26 godzin tygodniowo, nie 18 czy jak sądzą inni 16. Z 2,5 godzinnymi okienkami, więc jestem w pracy od 6.30 do 17.00. Żadnych dodatków, nadgodzin. Jedyne co to wysługa 600 zł, która po 20 latach pracy już nie wzrastała. Moja podstawa to 3860 brutto. Proszę sobie wyliczyć, ile zarabia nauczyciel po 33 latach pracy. Woźna w szkole ma tyle samo, najniższa krajowa jest o 200 zł mniejsza. Pozazdrościć???

  • Emerytka 2023-05-17 21:33:00

   Tyle się mówi o podwyżkach dla nauczycieli, to skąd takie niskie wynagrodzenie.

  • Basia 2023-05-17 21:47:54

   Po 20 latach pracy jest 20procent dodatku stażowego od pensji zasadniczej, więc w Pani przypadku jest to 772 zł, a nie 600 jak Pani podaje. Ponadto, no cóż... 33 letni staż i nadal mianowany a nie dyplomowany??

  • Xx 2023-05-17 23:00:52

   Nie zazdroszczę twojej bezradności po cholera siedzieć tam resztę życia.

  • doktorek Judym 2023-05-18 00:09:31

   A czy pracowaliście 2 maja?! Tak jak pisza biolog uczy sie by innych uczyc w szkole lub zostac na uczelni, tak padają całe wydziały. Teologie, seminaria - gwarantują pracę, ale chodzi o płacę by nic nie robić... no i nie mieć odpowiedzialności. Zawòd katechety, ochroniarza, nauczyciela, kapelana oblegane są przez tych co lubią pracować mniej dni niż wolnego. W przeliczeniu na godziny to niezła stawka..

 • Tola 2023-05-14 12:04:12

  Jeśli chodzi o rolnictwo to jak najbardziej jest wartościowe. Niestety aby móc pozyskiwać w drodze pierwszeństwa grunty rolne wciąż należy posiadać wykształcenie z zakresu (różne są dziedziny) rolnictwa ale z tego co kojarzę aborystyka wciąż nie jest na listę uprawnionych do tego dziedzin rolnictwa wpisana

  • Leppier 2023-05-18 00:14:57

   tylko wystarczy 1,1 hektara! oby być na KRUS-ie 40%czynnych zawodowo w Polsce produkcja - truskawki z Hiszpanii, pomidory z Holandii, z leżaczkiem na targu bez kas fiskalnych, pdof.. i nie trzeba duzego utargu by dobrze żyć

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA