PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Te kierunki studiów są na topie w 2022 roku. Sztuczna inteligencja, architektura, medycyna

Computer science (informatyka), mechanical engineering, artificial intelligence (sztuczna inteligencja) czy business analytics (analityka biznesowa). To kierunki studiów, które w 2022 roku zyskują na popularności na zagranicznych uczelniach.

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 25 sty 2022 11:33
Te kierunki studiów są na topie w 2022 roku. Sztuczna inteligencja, architektura, medycyna
W samym 2021 roku odnotowano wzrost zainteresowania architekturą o 8,5 proc. względem poprzedniego roku (fot. unsplash.com/ javier trueba)
REKLAMA
  • Zagraniczne uczelnie na bieżąco obserwują i badają rynek pracy, a także starają się przewidzieć, jakie kompetencje będą doceniane przez pracodawców w przyszłości.
  • W wielu szkołach wyższych od lat odchodzi się od tradycyjnego, teoretycznego sposobu nauczania i stawia się przede wszystkim na podejście praktyczne.
  • Wraz ze zmieniającymi się trendami na rynku pracy zmienia się również oferta uczelni wyższych. Oto kierunki, które obecnie są na topie.

- Osoby aplikujące na zagraniczną uczelnię coraz częściej wybierają kierunki związane z biznesem, zarządzaniem i ekonomią. Poznanie tajników działania firm już na starcie daje dużą przewagę na rynku pracy po zakończeniu nauki - mówi Izabella Siedlecka z Elab Education Laboratory, firmy doradztwa edukacyjnego.

Jednak w ostatnim czasie na popularności zyskują kierunki związane z umiejętnościami technicznymi - computer science, mechanical engineering oraz artificial intelligence. Jest to spowodowane szybko rozwijającym się rynkiem IT. Stałym zainteresowaniem mogą pochwalić się z kolei kierunki biznesowe i rozwijające kompetencje zarządcze, np. business analytics. W zeszłym roku spośród osób aplikujących na studia zagraniczne z Elab, najwięcej, bo aż 21 proc., składało papiery na kierunki z zakresu business, management & economics.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Nie tylko kierunki biznesowe i techniczne, ale również psychologia i medycyna

Nie oznacza to jednak, że powodzeniem cieszą się wyłącznie kierunki biznesowe czy techniczne. Wielu kandydatów wybierze w tym roku również psychologię czy medycynę - wynika z szacunków Elab. Z pierwszych danych wynika, że osoby zainteresowane dziedzinami społecznymi czy humanistycznymi zdecydują się na kierunki takie jak politics, philosphy, european studies czy global studies. Na popularności zyskuje także liberal arts, który oferuje możliwość połączenia specjalizacji z różnych dziedzin. Zależnie od zainteresowań, tego typu kierunki mogą dać studentowi szersze spojrzenie na wiele zjawisk i pozwalają na bardziej interdyscyplinarne podejście do wielu wyzwań. Taka postawa, szeroki zakres zainteresowań i umiejętności miękkie są coraz bardziej doceniane w wielu firmach.

- Aplikanci wybierając kierunek, często decydują się na te, które będą dawały im jak największe możliwości na zmieniającym się bardzo dynamicznie rynku pracy. Chcą, by wykształcenie pozwalało im elastycznie podchodzić do dalszej kariery zawodowej w myśl koncepcji long life learning - mówi Dorota Makos z Elab Education Laboratory.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Te kierunki studiów są na topie w 2022 roku. Sztuczna inteligencja, architektura, medycyna

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA