×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

"Tam jest jeden wielki skandal". Narodowe Centrum Nauki na celowniku ministra edukacji

  • Autor: PAP/JP
  • 22 paź 2021 13:45

Jestem skrajnie niezadowolony z tego, co się dzieje w Narodowym Centrum Nauki. Podział środków jest absolutnie nietransparentny, oceny grantów są skandaliczne – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek i zapowiedział reformę agencji.

"Tam jest jeden wielki skandal". Narodowe Centrum Nauki na celowniku ministra edukacji
Minister edukacji i nauki i Przemysław Czarnek (fot. PAP/Wojtek Jargiło)
REKLAMA
  • W piątek szef MEiN Przemysław Czarnek połączył się online z uczestnikami Konferencji Prorektorów ds. Nauki Uczelni Przyrodniczych i Rolniczych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele dziewięciu uczelni i Narodowego Centrum Nauki.
  • "Jestem skrajnie niezadowolony z tego, co się dzieje w Narodowym Centrum Nauki już od lat" - powiedział podczas spotkania minister Czarnek. Argumentował, że "podział środków z NCN jest absolutnie nietransparentny, oceny grantów są skandaliczne".
  • Dodał, że przygotowywana jest nowelizacja ustawy o NCN.

Czarnek powiedział, że w przypadku projektów obejmujących nauki ścisłe i techniczne jest to "mniej niepokojące", ale inaczej jest w przypadku nauk humanistycznych.

"W naukach humanistycznych tam jest po prostu jeden wielki skandal, dlatego cały NCN będzie zreformowany. Postawię go od początku na nogi. Transparentność przekazywania środków będzie zdecydowanie wyższa. Nie może być też tak, że NCN zauważa głównie Kraków i Warszawę, a nie zauważa większości innych ośrodków naukowo-akademickich w Polsce, a jest ich przecież dużo" - argumentował szef MEiN.

Podczas swojego wystąpienia Czarnek powiedział też o czekających pracowników uczelni zmianach w ewaluacji jakości działalności naukowej. "W ewaluacji nie kombinujemy. To znaczy, że jest przygotowana korekta rozporządzenia, która dzisiaj lub w poniedziałek będzie podpisane, ale też akceptowana przez Radę Główną Nauki i Szkolnictwa Wyższego, która ma na celu wyłącznie doprecyzowanie procedury, ale nie zmianę procedury. To minister ostatecznie będzie decydował o tych parametrach, które będą decydowały o ocenie" - poinformował szef MEiN.

Minister powiedział, że wpływ na ocenę będzie miała korekta punktowania czasopism naukowych, która nastąpi w pierwszej połowie listopada. "Jest mnóstwo wniosków o podwyższenie punktów czasopismom i mam zamiar podwyższać je czasopismom, które złożyły wnioski i je uzasadniły" - poinformował Czarnek.

Szef MEiN zapowiedział nowelizację Konstytucji dla nauki. Zastrzegł, że będzie to "nowelizacja mała, w trybie poselskim", uzgodniona z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Radą Doskonałości Naukowej. "To będzie nowelizacja techniczna, a nie programowa. Natomiast nowelizacja duża KdN planowana jest na wiosnę przyszłego roku" - poinformował Czarnek. Następnie minister poprosił przedstawicieli uczelni uczestniczących w spotkaniu o przekazanie ministerstwu swoich wniosków.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: "Tam jest jeden wielki skandal". Narodowe Centrum Nauki na celowniku ministra edukacji
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA