×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Aktywne wakacje, czyli jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy

  • Bartosz Dyląg
    bad
  • 12 lip 2018 8:33

Co robiły w wakacje najbardziej znane osobowości ze świata najnowszych technologii? Zuckerberg, Gates, Musk i Jobs pracowali, uczyli się, zdobywali nowe doświadczenia. Wakacje to świetny okres na naukę. Z Raportu Gumtree 2017 Aktywni+ przyszłość rynku pracy wynika, że 83 proc. Polaków zgadza się ze stwierdzeniem, że nowe technologie są kluczem do powodzenia na rynku pracy. Dlatego w wakacje warto pomyśleć, jak połączyć przyjemne z pożytecznym i zwiększyć swoje szanse zawodowe.

Aktywne wakacje, czyli jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Postęp technologiczny powoli, ale sukcesywnie eliminuje miejsca pracy zajmowane przez pracowników o średnich i niskich kwalifikacjach.
  • Co więcej, cyfryzacja, robotyzacja i automatyzacja wkracza na pola zawodowe wykwalifikowanych specjalistów: analityków finansowych, prawników czy ekspertów podatkowych.
  • Algorytmy obsługiwane przez inżynierów komputerowych mogą już wykonać tę samą pracę, co specjaliści w bankach na Wall Street.

Najnowsza rewolucja cyfrowa przestała traktować pracownika jak część zamienną. Jego rozwinięte kompetencje cyfrowe już teraz stanowią nieocenioną wartość zarówno w środowisku pracy, jak i w obszarze życia codziennego. Jeśli potrafisz o czymś marzyć, potrafisz tego także dokonać - mawiał Walt Disney. Dlatego w wakacje nie obijaj się. Zainwestuj w siebie, nie czekając na moment, w którym na stanowisku pracy zastąpi cię sztuczna inteligencja. 

W Polsce mało osób poświęca czas na rozwój. Tylko co dziesiąty Polak uczęszcza na kursy i szkolenia podnoszące kompetencje w celu zwiększenia swoich szans na rynku pracy. Co piąty pracujący zadeklarował, że - poszerza swoją wiedzę w zakresie nowych technologii; znacznie większą uwagę przywiązują do tego studenci - 37 proc. (dane z Raportu Gumtree 2017). Często wiąże się to z brakiem czasu.

Jednak by podnieść kwalifikacje nie trzeba koniecznie uczestniczyć w czasochłonnych szkoleniach czy kursach, bo wiele z nich odbywa się on-line.

Zdalne kursy i technika nauki na odległość to bardzo dobra propozycja dla osób, które nie tylko poszukują pracy, ale również dla tych, którzy pracują i uczą się jednocześnie lub mają wolny czas, który chcieliby spożytkować na swój rozwój.

W czym się szkolić?

Ocenia się, że w Polsce 40 proc. miejsc pracy jest zagrożonych automatyzacją. W krajach OECD zagrożenie to wynosi około 57 proc. Dlatego już dziś planując karierę w zawodzie urzędniczym lub biurowym warto przez chwilę zastanowić się, czy jest to przyszłościowe.

Technologia ma jednak ogromny potencjał, aby nie odbierać miejsc pracy, lecz je tworzyć.Obecnie na rynku pracy najlepiej opłacani są pracownicy posiadający kompetencje w zakresie nowych zawodów. Pensje w zawodach tradycyjnych kurczą się.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Aktywne wakacje, czyli jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA