Ericsson wyszkoli i przygotuje do pracy w centrach R&D grupę programistek. W ten sposób wzmocni pozycję kobiet w zespołach IT.
-
- •17 sty 2022 16:50

- Projekt kierowany jest do kobiet, które będą gotowe podjąć pracę w jednej z lokalizacji Ericsson R&D w Krakowie lub Łodzi.
- W ciągu sześciu miesięcy, uczestniczki zdobędą podstawy niezbędne do tworzenia oprogramowania dla systemów telekomunikacyjnych.
- Po pomyślnym ukończeniu kursu, 20 z nich otrzyma pracę na stanowisku software developera w centrum R&D firmy Ericsson.
Projekt kierowany jest do kobiet, które będą gotowe podjąć pracę w jednej z lokalizacji Ericsson R&D w Krakowie lub Łodzi. Kandydatki powinny być pasjonatkami nowych technologii lub mieć już za sobą pierwsze kroki w kierunku rozwoju w branży IT.
W ciągu sześciu miesięcy, uczestniczki zdobędą podstawy niezbędne do tworzenia oprogramowania dla systemów telekomunikacyjnych. Po pomyślnym ukończeniu kursu, 20 z nich otrzyma pracę na stanowisku software developera w centrum R&D firmy Ericsson.
Kobiety w IT
Ponad połowa absolwentów szkół wyższych w Unii Europejskiej to kobiety. Jednak tylko 1/4 z nich kończy studia w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT), a jeszcze mniej pozostaje w branży i znajduje tam stałe zatrudnienie. Według danych Komisji Europejskiej tylko 18 proc. specjalistów w sektorze ICT w UE stanowią kobiety. Z kolei w firmie Ericsson w Polsce blisko 500 spośród 2200 pracowników to kobiety.
- Naszą intencją jako organizacji jest tworzenie mieszanych zespołów, dlatego startujemy z projektem rozszerzającym znajomość programowania i szansę aktywizacji na rynku pracy osób zaangażowanych i zainteresowanych rozwojem branży ICT. Jako organizacja działająca w oparciu o idee diversity and inclusion, chcemy wesprzeć kobiety, które planują rozpocząć lub rozwinąć swoją karierę. W branży ICT niezmiernie istotna jest potrzeba rozwoju zawodowego - mówi Stefan Znarowski, szef centrum R&D Ericsson.
Pokonać bariery
Program „For us IT’s possible” to także odpowiedź na główne trudności, z którymi borykają się kobiety na drodze do kariery w branży technologicznej. Według raportu „Kobiety w IT 2021” aż 39 proc. ankietowanych ma trudności w znalezieniu odpowiedniej oferty pracy. Co trzecia kobieta nie wie, od czego zacząć naukę i jaką specjalizację wybrać. 24 proc. respondentek boryka się z barierą mentalną, czyli strachem przed zmianą.
Przeszkodę stanowią również wysokie koszty kursów IT. Ericsson oferuje dofinansowanie w wysokości 60 proc. wartości kursu dla każdej z uczestniczek.


KOMENTARZE (3)