PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Szykują się zmiany w szkoleniach i egzaminach na maszynistów

  • jk
  • 29 lip 2022 15:48

Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia w sprawie ośrodków szkolenia maszynistów oraz kandydatów na maszynistów. Oto, co zmienia w dotychczasowych przepisach.

Szykują się zmiany w szkoleniach i egzaminach na maszynistów
Ośrodki szkolenia w dalszym ciągu mają się zajmować szkoleniem, natomiast egzaminy będzie przeprowadzał prezes Urzędu Transportu Kolejowego (Fot. Shutterstock)
REKLAMA

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia, obecnie zarówno szkolenie, jak i egzaminowanie na licencję maszynisty oraz świadectwo maszynisty, są realizowane przez ośrodek szkolenia i egzaminowania. Na podstawie rozporządzenia nastąpi rozdzielenie szkolenia od egzaminowania kandydatów na maszynistów.

Ośrodki szkolenia w dalszym ciągu mają się zajmować szkoleniem, natomiast egzaminy będzie przeprowadzał prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Maszyniści pociągów jak piloci. Jeden język w całej Europie

- Wprowadzenie egzaminów państwowych na stanowisko maszynisty, jako jednego z elementów kompleksowego działania prezesa UTK jako krajowego regulatora transportu kolejowego z zakresu bezpieczeństwa, interoperacyjności i regulacji transportu kolejowego, wyłącza kompetencje egzaminacyjne z zakresu działalności ośrodków szkolenia i egzaminowania. Ośrodki szkolenia i egzaminowania, wraz z wejściem w życie ustawy, staną się wyłącznie ośrodkami szkolenia, nie tracąc dotychczasowych uprawnień w zakresie pozostałej działalności - czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia.

Ważną zmianą jest wyłączenie wymagań kwalifikacyjnych dla egzaminatorów, wykonujących czynności w ośrodku szkolenia maszynistów oraz kandydatów na maszynistów, a także rodzajów dokumentów potwierdzających ich kwalifikacje i wykształcenie - rejestr egzaminatorów będzie prowadził prezes UTK. 

Projekt rozporządzenia zakłada wejście w życie projektowanej regulacji z dniem 1 stycznia 2023 r

 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Szykują się zmiany w szkoleniach i egzaminach na maszynistów

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Gość 2022-07-31 14:10:49

    Ciekawe czy można chętnych z Ukrainy rekrutować?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA