Szwedzki, duński, norweski, fiński. Dobrze znać te języki, jeśli chce się zarabiać krocie

W Polsce języki skandynawskie są szczególnie pożądane w centrach usług wspólnych. Osoby pracujące w nich na stanowisku specjalisty (w zależności od doświadczenia) zarobią miesięcznie w granicach 3,8–9 tys. zł, kierownicy w granicach 8-11 tys. zł, a dyrektorzy nawet 12 tys. zł.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Szwedzki, duński, norweski, fiński. Dobrze znać te języki, jeśli chce się zarabiać krocie

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

13 sie 2015 20:06


Obecnie wśród Polaków rośnie popularność języków skandynawskich. Wynika to z coraz częstszych kontaktów biznesowych między firmami polskimi i skandynawskimi oraz rosnącej emigracji zarobkowej do Szwecji, Norwegii i Danii. Zauważalny jest również wzrost obecności skandynawskich firm na polskim rynku. W Polsce powstają placówki firm z sektora usług wspólnych, finansowych, a także transportowo-logistycznych i budowlanych.

Bliskie położenie, niskie koszty i dobrze wykwalifikowana kadra to zachętą dla północnych firm do rozwijania działalności w Polsce. Według danych Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej również polskie firmy coraz częściej decydują się na zainwestowanie w Skandynawii (lub przynajmniej eksportowanie do Skandynawii towarów). Po Niemczech kraje skandynawskie są drugim najważniejszym kierunkiem sprzedaży dla polskich przedsiębiorstw (7,4 proc. udziału w polskim eksporcie).

Polscy skandynawiści

- Polacy coraz częściej decydują się na emigrację zarobkową do krajów skandynawskich. Dlatego coraz popularniejsze wśród naszych słuchaczy stają się języki tamtego regionu – szczególnie języki szwedzki i norweski - mówi Magdalena Marcinkowska ze szkoły językowej i agencji tłumaczeń Skrivanek.

- Rosnące zapotrzebowanie na języki skandynawskie doskonale wyczuła Wyższa Szkoła Europejska w Krakowie, otwierając kierunek skandynawistyka, studia o profilu filologiczno-biznesowym. Studenci mają możliwość zyskać wiedzę z zakresie językowym, medialnym i kulturowym, dzięki czemu mogą podjąć współpracę z mediami, w biznesie, instytucjami kultury, czy w administracji – dodaje.

Zdaniem prof. dr hab. Hieronima Chojnackiego, dyrektora Instytutu Skandynawistyki i Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Gdańskiego to, co się obecnie dzieje na rynku obala mit, jakoby studia lingwistyczne kształciły bezrobotnych. - Studenci studiów licencjackich są bombardowani ofertami pracy. Dokładnie rozumiemy powody, dlaczego jest ogromne zapotrzebowanie rynkowe na skandynawistów. Następuje reorientacja polskiej gospodarki na kierunek północny. To bardzo komfortowa i luksusowa sytuacja, o której wiemy nie tylko my, ale i studenci - mówi.

A znajomość którego języka opłaca się najbardziej? Poniżej przedstawiamy krótkie opisy języków, wraz z informacjami o przybliżonych zarobkach osób deklarujących ich znajomość.

Język norweski

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Damian 2015-08-14 11:38:16

Języki to podstawa w tych czasach. internetowazmiana.blogspot.com/