PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Szkoły zawodowe (branżowe) wracają z przytupem

• Młodzi ludzie coraz częściej chcą się uczyć w szkołach zawodowych. Odwrócenie dotychczasowego trendu następuje jednak bardzo powoli.
• Resort edukacji zapowiada, że będzie mocniej dofinansowywał kształcenie w tych zawodach, na które rynek pracy zgłasza zapotrzebowanie.
• Eksperci podkreślają, że odbudowa szkolnictwa zawodowego nie powiedzie się jednak bez zaangażowania przedsiębiorców.

Szkoły zawodowe (branżowe) wracają z przytupem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Konieczny jest renesans szkolnictwa zawodowego – taka teza nie jest już dzisiaj nowością. Zyskuje na popularności od dobrych kilku lat. Pytanie jednak, jak ten postulat zrealizować? Pytanie istotne zwłaszcza w kontekście rządowych planów wprowadzenia szkoły branżowej, co ma stanowić jeden z najważniejszych elementów zapowiadanej przez MEN reformy edukacji. Trzeba mocniej zaangażować w kształcenie zawodowe pracodawców, refundując im ponoszone na ten wydatki, a także intensywnie promować ten typ szkolenia przekonując młodzież, że wybór szkoły zawodowej daje szansę na zdobycie dobrej pracy i osobisty rozwój – podpowiadają eksperci.

Debata
Debata

Powrót do „zawodówek” już się rozpoczął

Gdy w latach 90-tych minionego już wieku rozpoczynano zmianę całego modelu edukacyjnego w Polsce wydawało się, że stabilną przyszłość zapewni młodym upowszechnienie wykształcenia ogólnego i podwyższenie odsetka studiujących. Sprzyjały temu perturbacje, przez które przechodziła polska gospodarka. Niepewna sytuacja na rynku pracy sprawiała, że wielu młodych celowo odwlekało decyzję o wyborze zawodu.

– Dwadzieścia lat temu mówiłem młodym ludziom, że ten kto podejmie studia wyższe i je ukończy, ten nie będzie miał problemu ze znalezieniem pracy. Dziś bym tak już nie powiedział. Bezrobocie wśród absolwentów szkół wyższych też się zdarza, bo bardzo często są to nietrafione wybory, niezgodne z potrzebami gospodarki. Tymczasem wśród zawodów deficytowych dominują te na poziomie szkolnictwa zawodowego, nie uczelni wyższych – przyznaje Jacek Kwiatkowski, prezes zarządu, Zakład Doskonalenia Zawodowego w Katowicach.

Jacek Kwiatkowski, prezes zarządu Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach.Fot. Michał Oleksy / PTWP
Jacek Kwiatkowski, prezes zarządu Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach.Fot. Michał Oleksy / PTWP
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szkoły zawodowe (branżowe) wracają z przytupem

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA