Szkoły zawodowe będą doskonalone

Ponad 5,5 mln zł z funduszy UE otrzymają łódzkie szkoły zawodowe, które chcą poprawić jakość kształcenia i dostosować swoją ofertę do bieżących potrzeb rynku pracy. Pieniądze zostaną przeznaczone na nowoczesny sprzęt, profesjonalne szkolenia i staże zawodowe.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Szkoły zawodowe będą doskonalone

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

20 cze 2014 15:56


Jak poinformował na konferencji prasowej w piątek wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski, 5,5 mln zł przeznaczone zostanie na realizację ośmiu projektów przygotowanych przez szkoły zawodowe i sześciu kolejnych opracowanych na potrzeby szkół przez Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego.

Jedną z dotacji otrzyma Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, który przeznaczy ją na podnoszenie kwalifikacji zawodowych swoich słabowidzących i niewidomych uczniów. Dyrektorka placówki Anna Tomaszewska ma dobre doświadczenia w realizacji tego typu projektów, ponieważ już wcześniej szkoła korzystała z dofinansowań UE i - jej zdaniem - uczniowie bardzo na nich skorzystali.

"Projekt, który realizowaliśmy i będziemy kontynuować przyniósł niesamowite rezultaty. Trzech absolwentów po stażach zawodowych uzyskało pracę, wszyscy pozostali zdali egzaminy zawodowe z dobrymi wynikami. Kształcimy masażystów i techników prac biurowych - są to zawody, dzięki którym młodzi ludzie z niepełnosprawnością wzrokową mogą prowadzić samodzielne życie. Dzięki projektom UE możemy lepiej przygotować ich do egzaminów" - uważa Tomaszewska.

Projekt, który będzie realizowany w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, obejmuje praktyki zawodowe. Uczniowie będą mogli odbyć je w czasie wakacji i ferii. Tomaszewska podkreśliła, że szkoła nie byłaby w stanie zapewnić im tego typu stażu, bo nie ma na to środków, tymczasem dla niepełnosprawnych uczniów ważne jest, aby mieć kontakt z "prawdziwymi" pacjentami w sanatorium i z petentami w biurze. Oprócz staży i przygotowania zawodowego w ramach projektu sfinansowane zostaną dodatkowe zajęcia wyrównujące szanse edukacyjne z matematyki, języków obcych i jęz. polskiego.

Dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych w Łodzi Andrzej Żelazko zapowiedział, że unijne pieniądze przeznaczone zostaną m.in. na kształcenie mechatroników pojazdów samochodowych. Zaznaczył, że jest to program pilotażowy zawodu, który szkoła chciałaby wprowadzić na polski rynek pracy w przyszłym roku. Już od września pierwsi adepci nowego zawodu będą korzystać ze specjalnego panelu symulacyjnego, który zostanie zakupiony za 30 tys. zł.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.