×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Szkoły wycofują lekcje języka rosyjskiego. Mniej pracy dla nauczycieli

  • Autor: PAP/awi
  • 2 mar 2023 11:06

W polskich szkołach języka rosyjskiego uczy się ponad 203 tys. osób; to nieco mniej niż przed rokiem, choć na razie nic nie wskazuje na to, że miałby być on wycofany - czytamy w czwartkowym wydaniu "Rzeczpospolitej". Mniej jest też nauczycieli tego języka.

Szkoły wycofują lekcje języka rosyjskiego. Mniej pracy dla nauczycieli
(fot. Taylor Flowe/Unsplash)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

"Choć w porównaniu z wiosną ubiegłego roku mniej szkół ma u siebie obowiązkowe lekcje rosyjskiego, spadek ten nie jest drastyczny, jednak daje się zauważyć, że coraz więcej szkół z niego rezygnuje. Z danych Ministerstwa Edukacji i Nauki wynika, że w tym roku szkolnym jest on nauczany w 2494 placówkach (25 przedszkoli, 1136 szkół podstawowych i 1333 szkoły ponadpodstawowe). To o 113 mniej niż przed rokiem (wówczas było to 2607 placówek). W bieżącym roku szkolnym rosyjskiego uczy się 203 523 uczniów, w ubiegłym było to 217 245 uczniów" - informuje gazeta.

Według niej mniej też jest nauczycieli języka rosyjskiego. "W tym roku w szkołach pracuje 2286 rusycystów. Rok wcześniej - 2440" - podaje "Rzeczpospolita".

Przypomina, że w czasach PRL język rosyjski był w szkołach obowiązkowy, a od początku lat 90. stopniowo zastępowały go zachodnie języki - niemiecki, francuski, włoski i hiszpański. "Ale nie wszędzie. Dane pokazują, że częściej na naukę rosyjskiego decydują się szkoły w regionach położonych na wschód od Wisły. O tym, jakie języki obce nowożytne są nauczane w przedszkolach i szkołach (jako pierwszy i jako drugi język obcy), decyduje dyrektor szkoły" - zaznacza.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szkoły wycofują lekcje języka rosyjskiego. Mniej pracy dla nauczycieli

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA