Naukę informatyki w Polsce prowadzi 121 uczelni, które w roku akademickim 2015/2016 łącznie przyjęły ponad 26 tys. nowych studentów. Natomiast ok. 3 tys. osób zdecydowało się w tym czasie na kursy w szkole programowania - wynika z raportu Fundacji Pro Progressio.

Według danych GUS, rocznie pracę w IT zaczyna 20 tys. osób, choć zdaniem resortu cyfryzacji deficyt informatyków w Polsce wynosi 50 tys. i co roku rośnie o 3-5 proc. Potwierdzają to dane Pracuj.pl, zgodnie z którymi programista był najbardziej pożądanym zawodem w 2016 roku - samych ogłoszeń na stanowisko specjalisty IT było 74 680, czyli o 14,9 proc. więcej niż w roku 2015.
"W ciągu ostatniego roku przyjęliśmy ok. 600 osób, z czego 90 proc. ukończyło kurs, a 75 proc. korzystających ze wsparcia w zatrudnieniu znalazło pracę w IT w trzy miesiące po zakończeniu edukacji - zwykle jako Junior front-end developer lub Junior Web developer. Zdecydowana większość kursantów to osoby w wieku od 25 do 40 lat, które chcą szybko przebranżowić się lub rozwinąć swoje kwalifikacje i rozpocząć karierę w IT, zarabiając konkretne pieniądze" - tłumaczy przedstawiciel szkoły programowania online Kodilla Marcin Kosedowski.
Czytaj też: Zarobki w IT: Tworzenie aplikacji i programowanie. Ile wynoszą pensje?
Według Rankingu Kierunków Studiów Perspektyw, najlepszym kierunkiem IT w roku 2016 był Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych na Politechnice Warszawskiej. Uczelnia oferuje m.in. studia podyplomowe na kierunku Java EE - produkcja oprogramowania.



KOMENTARZE (0)