Szkoły górnicze miały gwarantować pracę. Teraz uczniowie martwią się o swoją przyszłość

Kiedy wybierali naukę w klasach o profilu górniczym liczyli na dobre pieniądze i stałe zatrudnienie, teraz są pełni obaw.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Szkoły górnicze miały gwarantować pracę. Teraz uczniowie martwią się o swoją przyszłość

PODZIEL SIĘ


Autor: TVS

19 sty 2015 14:36


Na razie gwarancje zatrudnienia uczniowie mają jedynie w Katowickim Holdingu Węglowym. W Jastrzębskiej Spółce Węglowej przyjęcia do pracy od kilku miesięcy są już wstrzymane, niejasna jest także przyszłość Kompanii Węglowej, która do tej pory współpracowała z 18 szkołami.

Obecne problemy w branży górniczej są dla uczniów szkół górniczych najtrudniejszą z lekcji. Młodzi ludzie nie wiedzą, jaki czeka ich los.

 - Ciężko jest, my nie mamy przez to pracy, jest taka sytuacja, dlatego cała nasza klasa przyszła tutaj i chce pomóc chłopakom, którzy są na dole - mówi Jakub Płonka, uczeń klasy górniczej.

Wybierając szkołę liczyli na zatrudnienie. Teraz gwarancji nikt nie daje.

Krystian Drószcz na Śląsk przyjechał specjalnie z województwa świętokrzyskiego. Uczeń drugiej klasy górniczej chciał nie tylko kontynuować rodzinne tradycje, ale przede wszystkim mieć stabilną pracę.

 - Wybrałem tę szkołę ponieważ była oferta pracy zaraz po szkole oczywiście, mój wujek jest tutaj też górnikiem i chciałem spróbować teraz odważnej pracy - wyjaśnia Krystian.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

4 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Młody 2015-02-22 21:22:26

Miejsce pracy dla młodych adeptów górnictwa znalazłoby się i to od zaraz gdyby tylko rząd wprowadził kompleksowy program naprawy górnictwa. Tylko systemowe rozwiązania w postaci czteroletnich urlopów górniczych oraz zlikwidowanie odrabiania wojska i chorobowego do emerytury dla górników z wszystkich spółek i kopalń pozwoliłoby na odejście tysięcy ludzi z branży bez niepokojów społecznych, co bezpośrednio przełożyłoby się na nowe miejsca pracy dla absolwentów szkół i poprawę ekonomiczną sektora.

xyz123 2015-01-20 16:36:59

Niedobrze się robi jak się słyszy takie teksty: "Wybierając szkołę liczyli na zatrudnienie. Teraz gwarancji nikt nie daje." A z jakiej okazji ma być gwarancja ? Czy ktoś pójdzie na elektryka, elektronika czy bóg wie kogo to nikt nie ma pewności co do pracy. Ludzie na szczęście potrafią się przekwalifikować i podjąć pracę w innej dziedzinie. Dzieciaki w szkołach górniczych mają tak wyprane mózgi, że sugerują że nie nadają się do innej roboty niż kopanie węgla.

wkurzony 2015-01-20 11:33:46

Ja pieprze, jakie wy macie wyprane mózgi. Tak, oczywiście, to wina związków, że kopalnie nie przyjmują absolwentów. Efekt cieplarniany to też wina związków. Idźcie się leczyć oszołomy.