Szkoły branżowe dostarczą fachowców? Resort edukacji współpracuje z pracodawcami

Przedstawiciele ministerstw, pracodawcy oraz gość specjalny Karol Okrasa dyskutowali podczas seminarium w Warszawie o przyszłości szkół branżowych. Mają one zapewnić pracodawcom wykwalifikowanych pracowników.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Szkoły branżowe dostarczą fachowców? Resort edukacji współpracuje z pracodawcami

PODZIEL SIĘ


Autor: MN

7 gru 2017 16:34


• Szkoła ma stwarzać uczniom podstawy do nauki i ich inspirować - mówił Karol Okrasa, absolwent technikum gastronomicznego. 

• Wiceminister edukacji zaznaczyła, że szkoły branżowe mają kształcić nowoczesne kadry dla nowoczesnej gospodarki. 

• Szkoły branżowe funkcjonują od 1 września tego roku, ale na razie nie widać, żeby uczniowie wybierali je chętniej niż w przypadku szkół zawodowych.

Wypracowanie konkretnych, korzystnych zmian w szkolnictwie zawodowym, w oparciu o uwagi i praktyczne wskazówki pracodawców poszczególnych branż - taki był cel kolejnego seminarium branżowego, które odbyło się w Warszawie z udziałem wiceminister edukacji Marzeny Machałek. w spotkaniu wzięli też udział przedstawiciele innych resortów (sportu i turystyki oraz rolnictwa i rozwoju wsi), a także przedstawiciele branży hotelarsko-gastronomiczno-turystycznej i spożywczej. Gościem specjalnym był Karol Okrasa. 

Znany i ceniony kucharz sam jest absolwentem technikum gastronomiczno-hotelarskiego. Okrasa zwracał uwagę podczas wystąpienia, jak ważne jest zdobywanie w szkole wiedzy praktycznej. 

– Szkoła ma stwarzać uczniom podstawy do nauki i ich inspirować, ale to u pracodawcy musi przebiegać praktyka zawodowa. To właśnie pracodawcy muszą pokazać uczniom jak ważna jest ich praca i że jest to najpiękniejszy zawód świata. Młodzi ludzie muszą nam uwierzyć, że to ma sens – wskazał Karol Okrasa.

Kraol Okrasa wspominając własne doświadczenia życiowe i zawodowe podkreślił jak ważna jest w tym rola pracodawców, którzy muszą być wzorem dla młodych ludzi i dawać im szanse własnego rozwoju i zdobycia doświadczenia. (fot. MEN) Kraol Okrasa wspominając własne doświadczenia życiowe i zawodowe podkreślił jak ważna jest w tym rola pracodawców, którzy muszą być wzorem dla młodych ludzi i dawać im szanse własnego rozwoju i zdobycia doświadczenia. (fot. MEN)

Wiceminister edukacji podziękowała pracodawcom za udział w seminarium i zaangażowanie na rzecz kształcenia zawodowego. Wskazała również, że jednym z najważniejszych filarów wdrażanej reformy edukacji jest odbudowa szkolnictwa zawodowego.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.