PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Szkolnictwo zawodowe: Jakie zawody cieszą się największą popularnością?

  • Autor: PAP/JS
  • 31 mar 2017 17:59

Konkursy na dotacje wspierające szkoły zawodowe pokazują, które zawody cieszą się wśród uczniów największą popularnością.

Szkolnictwo zawodowe: Jakie zawody cieszą się największą popularnością?
Widać duże zainteresowanie zawodem opiekuna medycznego (Fot. Shutterstock)
REKLAMA

• W Podlaskiem można zdobyć dofinansowanie na staże, praktyki, wyposażenie warsztatów i inne formy wsparcia szkolnictwa zawodowego.

• W Białymstoku - na stypendia dla najzdolniejszych, ale też pomoc uczniom w wyrównywaniu szans edukacyjnych.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Po dotychczasowych konkursach na dotacje wspierające szkoły zawodowe, że największe zainteresowanie widać w zawodach techników - chodzi m.in. o mechanika, hotelarza, żywieniowca czy informatyka - a także w zawodach medycznych, np. opiekun medyczny czy farmaceuta.

35 mln zł z funduszów unijnych jest do podziału w Podlaskiem. Można je zdobyć na staże, praktyki, wyposażenie warsztatów i inne formy wsparcia szkolnictwa zawodowego. Konkurs ruszył w piątek (31 marca), projekty można składać do 28 kwietnia. Program ma pomóc uczniom znaleźć pracę, a pracodawcom kompetentnych pracowników.

10 mln zł w konkursie przeznaczono dla Białegostoku i dziewięciu ościennych gmin, które tworzą stowarzyszenie Białostocki Obszar Funkcjonalny, 25 mln zł jest do dyspozycji pozostałej części regionu. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.

Stypendia dla najzdolniejszych, ale też pomoc uczniom w wyrównywaniu szans edukacyjnych, tworzenie kompleksowych programów uwzględniających indywidualne potrzeby uczniów oraz sytuację na lokalnym rynku pracy, staże i praktyki u pracodawców, podnoszenie kwalifikacji nauczycieli i instruktorów nauki zawodu, np. w zakresie wykorzystywania najnowszych technologii z danej branży - to tylko przykłady działań, na które można otrzymać dotacje.

Można też np. starać się o środki na rozbudowę i przebudowę infrastruktury służącej kształceniu zawodowemu czy praktycznej nauce zawodu, modernizację laboratoriów, warsztatów. Beata Wiśniewska z biura Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego podkreśliła, że dotacje nie są przyznawane tylko na same inwestycje, ale muszą być powiązane z różnymi formami edukacji uczniów czy rozwojem zawodowym nauczycieli.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szkolnictwo zawodowe: Jakie zawody cieszą się największą popularnością?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA