PARTNERZY PORTALU

Efektywne szkolenie. Co zrobić, by edukacja pracowników miała sens?

  • Justyna Koc
    jk
  • 10 mar 2017 15:47

Edukacja pracowników, także jeśli dotyczy tzw. kompetencji miękkich, może poważnie przełożyć się na sukcesy firmy, ale by tak się stało, trzeba zadbać o to, by nabyte umiejętności były faktycznie wykorzystywane w praktyce.

Efektywne szkolenie. Co zrobić, by edukacja pracowników miała sens?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

• Decydując się na wysłanie pracowników na szkolenie, trzeba dokładnie przeanalizować jego temat - najlepiej uwzględnić potrzeby zatrudnionych.

• Warto także, by w spotkaniu z trenerem brał udział HR-owiec, a nawet szef.

• Dzięki temu pracownicy będą mogli liczyć na wsparcie, a także feedback od menedżera.

Na skuteczność szkolenia wpływa wiele czynników. Nie można oczywiście pomijać kwestii samego tematu, który nie powinien być wybierany pod wpływem spontanicznego pomysłu lub korzystnej oferty promocyjnej, ale powinien opierać się na dogłębnej analizie potrzeb szkoleniowych, a najlepiej także uwzględniać głos samych pracowników. Kolejna sprawa to wybór firmy szkoleniowej i właściwych trenerów – z odpowiednim doświadczeniem w danej tematyce.

Są to kluczowe sprawy, ale same w sobie nie gwarantują jeszcze sukcesu. Należy bowiem pamiętać, że w szkoleniu udział biorą żywi ludzie, którzy funkcjonują w określonym środowisku, a więc nie bez znaczenia będą również takie elementy, jak motywacja samych uczestników, czy też otwartość na wprowadzenie realnych zmian ze strony ich szefów. Udział w szkoleniu osoby, która nie widzi potrzeby, by cokolwiek w swojej pracy zmieniać, może nie przynieść rezultatów takich, jakich oczekiwałby jej przełożony. Ale z drugiej strony – nawet osobie o wysokiej motywacji szkolenie nie pomoże, jeśli nie będzie ona miała wsparcia ze strony firmy, w której pracuje.

- Zapał poszkoleniowy, który przekłada się na chęć wdrażania wiedzy zdobytej podczas szkolenia, trwa około miesiąca – mówi Tomasz Pachoł, trener w firmie szkoleniowej Effect Group. - W sytuacji, gdy uczestnik doświadcza porażek wynikających z niepowodzeń w stosowaniu narzędzi z warsztatów, jego strefa komfortu zostaje naruszona. A wtedy, aby ją odzyskać, wraca najczęściej do starych nawyków, przyzwyczajeń lub technik, ponieważ nawet, jeśli nie są one skuteczne, to przynajmniej zostały już dobrze oswojone i dostarczają znajomej satysfakcji – podkreśla.

Dlatego tak bardzo ważne jest, aby planując szkolenie, od razu uwzględnić takie jego przygotowanie, by praca rozpoczęta podczas zajęć, mogła być kontynuowana również po wykładach i warsztatach. Można w tym celu skorzystać z kilku możliwości.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Efektywne szkolenie. Co zrobić, by edukacja pracowników miała sens?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Norbert 2017-03-12 09:38:46

    My jak z firmy jeździmy na szkolenia to one zwykle połączone są z wycieczką integracyjną. Stosunkowo niedawno mieliśmy taki wyjazd. Byliśmy w Lesznie. Najpierw oczywiście były szkolenia i wykłady dotyczące naszej branży a potem rozrywka, czyli lot w aerotunelu. Wydaje mi się, że połączenie przyjemnego z pożytecznym zdaje egzamin i wtedy zostaje coś w głowach pracowników. No ale wiadomo co firma to inny zwyczaj.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA