Szkolenia w czasie wolnym od pracy. Kiedy to legalne?

Pracodawcy chętnie wysyłają pracowników na szkolenia, licząc, że dzięki temu staną się bardziej kreatywni. Pracownicy już tacy zachwyceni tym nie są, bo często szkolenia odbywają się w czasie wolnym od pracy, bez możliwości rekompensaty.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Szkolenia w czasie wolnym od pracy. Kiedy to legalne?

PODZIEL SIĘ


Autor: Bogdan Bugdalski

6 maj 2015 5:58


Firmy coraz bardziej odczuwają brak młodych utalentowanych pracowników. Kuszą ich nie tylko warunkami pracy, ale także możliwością zawodowego rozwoju. Pomysł systematycznego doszkalania pracowników przywędrował do Polski wraz z międzynarodowymi korporacjami. Szybko stał się popularny także w rodzimych firmach. Im lepiej przygotowani pracownicy, tym więcej dobrych pomysłów na rozwój i pomyślność firmy.

Czytaj też: Balanga czy szkolenie? Oto tajemnice wyjazdów integracyjnych

Cześć tych szkoleń wpisana jest w pracownicze obowiązki. Odbywają się one z reguły w czasie pracy. Obowiązkowe są również te, których odbycie przez pracownika wynika z innych przepisów, takich jak Kodeks pracy (szkolenia na uprawnienia elektroenergetyczne) czy Karta nauczyciela (obowiązek doskonalenia zawodowego).

Nie ma przy tym znaczenia, czy szkolenia te odbywają się w godzinach pracy, czy w weekend. Obowiązkowy w nich udział może też wynikać z umowy o pracę, regulaminu pracy czy układu zbiorowego. Ich odbywanie nie budzi żadnych kontrowersji.

Według Państwowej Inspekcji Pracy pracownik zobowiązany jest do uczestniczenia w szkoleniu również wówczas, gdy zobowiązał go tego pracodawca. Pracownik nie może bowiem odmówić wykonania polecenia przełożonego bez narażania się na karę, a w najgorszej sytuacji nawet dyscyplinarne zwolnienie z pracy bez wypowiedzenia. Zgodnie bowiem z art. 100 Kodeksu pracy pracownik zobowiązany jest (…)  stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa (byłoby takim np. nakazanie pracownicy w ciąży pracy w godzinach nadliczbowych) lub umową o pracę.

Czytaj też: Menedżerów kształtują wyzwania w pracy, a nie szkolenia

Taką możliwość potwierdza również orzecznictwo. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z 12 czerwca 1997 r. bezprawna i świadoma odmowa wykonania polecenia zagrażająca istotnym interesom pracodawcy uzasadnia rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (I PKN 211/97).

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Adrian 2015-05-17 11:28:21

Letnie Praktyki Badawcze w Polskiej Akademii Nauk To już ostatnie miejsca! - wieloletnie doświadczenie - brytyjskie wzorce - prowadzący szkoleni w Oxford - interdyscyplinarne projekty - prestiż HURRY UP!

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.