Szkoła Policji w Pile znów będzie kształcić funkcjonariuszy służby kryminalnej

Szkoła Policji w Pile (Wielkopolskie) ponownie będzie specjalizowała się w szkoleniu funkcjonariuszy służby kryminalnej. Placówka świętuje w tym miesiącu 60. rocznicę powstania.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Szkoła Policji w Pile znów będzie kształcić funkcjonariuszy służby kryminalnej

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

1 wrz 2014 20:12


Jak powiedział w poniedziałek rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski, pilska szkoła ma tradycje w kształceniu funkcjonariuszy służby kryminalnej.

"Wiele lat temu było tak, że szkoła w Słupsku szkoliła policjantów prewencji, zaś szkoła w Pile - funkcjonariuszy służby kryminalnej. W latach 90. podjęto decyzję o rezygnacji ze specjalizacji szkół. Teraz komendant główny chce, by szkoła w Pile znów gromadziła ekspertów do walki z przestępczością kryminalną" - powiedział Sokołowski.

Czytaj też: Policjanci będą szkolić się na symulatorach jazdy radiowozami

Jak wyjaśnił, zmiany w systemie kształcenia w szkołach policji wprowadzono w latach 90. ze względu na potrzebę prowadzenia dużej liczby kursów podstawowych dla funkcjonariuszy.

"Obecnie mamy mniej odejść z policji, co za tym idzie, możemy skoncentrować się na szkoleniach specjalistycznych. Zdaniem komendanta głównego to dobre rozwiązanie; policjanci nie muszą być ekspertami od wszystkiego, powinni się kształcić w tych kierunkach, w których się specjalizują" - wskazał.

W poniedziałek placówkę odwiedził komendant główny policji Marek Działoszyński. Uczestniczył w zakończeniu kursu specjalistycznego dla 100 funkcjonariuszy w zakresie prowadzenia czynności dochodzeniowo-śledczych.

"Komendant przyjechał, by rozmawiać ze słuchaczami na temat ich pracy, także by poznać ich ocenę programu, który realizowali w ramach tego kursu. Idziemy w tym kierunku, by w naszej szkole było więcej kursów o specjalności dochodzeniowo-śledczej czy operacyjno-rozpoznawczej" - powiedziała podinsp. Dorota Witkowska ze Szkoły Policji w Pile.

Jak dodała, słuchacze doskonalili się w zakresie prowadzenia postępowania przygotowawczego, określania kwalifikacji prawnej zdarzeń przestępczych czy stosowania wybranych metod i form pracy operacyjnej.

Szkoła Policji w Pile została powołana 15 września 1954 roku. Od początku lat 60. zaczęła się specjalizować w edukacji funkcjonariuszy służby kryminalnej. Przez szkołę rokrocznie przewija się ok. 3 tysięcy słuchaczy. W ubiegłym roku szkolenie ukończyło w niej 1,9 tys. policjantów przebywających na doskonaleniu zawodowym, oraz ponad 1 tys. młodych funkcjonariuszy kursu podstawowego.

Sokołowski wyjaśnił, że szkoła w Pile musi obecnie skoncentrować się na zebraniu potrzebnej kadry. "Z biegiem lat placówkę opuściło wielu fachowców szkolących słuchaczy pod kątem kryminalnym" - wyjaśnił.

W przyszłym tygodniu, z okazji jubileuszu 60-lecia powstania szkoły, w Pile odbędą się jubileuszowe uroczystości, festyn policyjny, zaplanowano też liczne wystawy i pokazy.

Poza Piłą szkoły policji działają też w Katowicach i Słupsku. Funkcjonariusze kształcą się też w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie i w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.