×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Szkoła orłów - nowy program resortu nauki dla wybitnych uczniów

  • Autor: PAP/JS
  • 10 sty 2018 16:13

Kilkuset wybitnych absolwentów szkół weźmie udział w programie "Szkoła orłów". Młodzi studenci będą uczyć się na polskich uczelniach pod okiem tutorów. Rekrutacja rozpocznie się w marcu br. - zapowiedział wiceminister nauki Piotr Dardziński.

Szkoła orłów - nowy program resortu nauki dla wybitnych uczniów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • O rekrutacji wybitnych uczniów na najlepsze polskie uczelnie w ramach programu "Szkoła orłów" poinformowali na konferencji prasowej wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin oraz wiceminister Piotr Dardziński.
  • Szef resortu nauki przypomniał, że budżet programu wynosi 82 mln. Dodał, że środki te już trafiły na najlepsze polskie uczelnie.
  • Program ma być kontynuowany w następnych latach.

"Jeżeli jakaś polska uczelnia jest na tyle dobra, żeby być w stanie przyciągnąć takich zdolnych, młodych ludzi to ministerstwo, rząd powinien to docenić i tak się właśnie stało po raz pierwszy" - podkreślił Gowin.

Podczas konferencji ministrom towarzyszyło 24 medalistów Międzynarodowych Olimpiad Przedmiotowych.

Zwracając się do nich wicepremier ocenił, że ponad dwadzieścia lat "Polska robiła bardzo mało, żeby dla osób takich jak wy (...) otwierać perspektywy zdobywania areopagów współczesnego świata". "Dlatego rolę państwa bardzo często przejmowali ci, którzy na co dzień wam towarzyszą - przejmowali wasi rodzice, wasi nauczyciele, opiekunowie naukowi" - dodał Gowin. Wyraził nadzieję, że nowy program resortu, jak również rozwiązania zaproponowane w nowej ustawie o szkolnictwie wyższym i nauce przyczynią się do poprawienia sytuacji.

Dodał, że liczy na pozostanie olimpijczyków w Polsce, gdzie będą dalej w niej prowadzić swoje badania naukowe i osiągać kolejne etapy kariery zawodowej. "Z czasem bardzo ważne jest także to, żeby owocami swojego sukcesu dzielić się z innymi, w tym dzielić się z tą szczególną wspólnotą, jaką jest własny naród, własna ojczyzna" - powiedział.

Szef resortu nauki przypomniał, że budżet programu wynosi 82 mln. Dodał, że środki te już trafiły na najlepsze polskie uczelnie. "Na te uczelnie, które reprezentują taki poziom, żeby były w stanie przyciągnąć do siebie najzdolniejszych maturzystów, takich maturzystów, którzy równie dobrze mogli studiować na najlepszych uczelniach w Wielkiej Brytanii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych" - mówił.

Wiceminister Dardziński poinformował, że przedsięwzięcie składa się z dwóch części. "W części pierwszej wysyłamy na zagraniczne uczelnie najlepszych polskich dydaktyków i badaczy, którzy przechodzą tam szybki szkolenie z tego, jak należy uczyć najzdolniejszych studentów w systemie tutorialnym" - powiedział. "Pierwsza część jest już zrealizowana" - dodał.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Szkoła orłów - nowy program resortu nauki dla wybitnych uczniów

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Jan Śpica 2018-01-12 10:08:45

    Dzień Dobry/Dobry Wieczur Nie Przejmujcie sie pisaniem Jestem Samoukiem nie uczyłem sie i musiałem do Szkoły iś Czy Muj Życiowy Cel Osiogniecia Powiedzie sie Jestem Prywatnym Wynalascom Muj Cel to Uleprzyć Świat jak Najlepiej Mam i Bende miał Pomysły Patenty Niemam Piniedzy na Ochrone Patentu Pomysłu Niewiem Kto By Zraizował Moje Pomysły Patenty Może wy Wiecie Może to wy Nowe Miejc Pracy Bendom Mam Pomysły Patent Jeden z Patentu Pomysłu to Produkcja Papieru Specjalnego na rospałke Ognia w Piecach wiem jake to musi być mam dwie opcje Piersze Specjalny Papier drugie Podobne do Papieru Chce zaczońć Produkcje ( Nawet mam ine Pomusły Patenty coś Leprzego ) Czekam na Szypkom Odpowieć muj Mail;janspica6@gmail.com Pisze na Poważnie Można zaczońć od Małej działalności do durzej Działalności Nie Można Rospalać Hemiom Jestem Dobry i Bende Pomagał Ludziom zaczne od Bezdomnych i Skoncze na ty co majom za mało Piniedzy Nieda sie żeby ludzie Piniedzy niemieli Jest zły System trzeba to zmienić i ine Sprawy Tak niemożna Żyć Bende Całe Życie to zmieniał Wiem jak Powino być ????????

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA