PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Szef Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych: pora "wstrząsnąć" polskimi uczelniami

  • Autor: PAP/AH
  • 7 lis 2019 11:34

Młodzi badacze, jeśli mają dobry pomysł, powinni go sformułować i realizować! A szefowie tych osób powinni wiedzieć, że w badaniach nie chodzi o to, by mieć nad kimś kontrolę - mówi przewodniczący Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych prof. Jean-Pierre Bourguignon.

Szef Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych: pora "wstrząsnąć" polskimi uczelniami
Adobe Stock
REKLAMA
  • Prof. Jean-Pierre Bourguignon to francuski matematyk, przewodniczący Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC), przyznającej prestiżowe unijne granty dla naukowców.
  • W Polsce i kilku innych krajach uczelnie są zbyt "ciężkimi" strukturami: młodzi ludzie mają robić to, co im mówią szefowie. Trzeba się z tego wydostać - mówi Bourguignon.
  • Jak dodaje, takie podejście jest konieczne w Polsce, choć czasami może wstrząsnąć hierarchiczną strukturą na uczelniach.

Europejska Rada ds. Badań Naukowych przyznała w swojej historii - od 2007 r. - ponad 9 tys. grantów. Z tego w Polsce realizowano zaledwie 34 granty. To mniej niż Francja dostaje każdego roku. Jak pan to skomentuje?

- Wiem, że Polska podejmuje wiele wysiłków, aby ten wynik poprawić, są to m.in. zmiany strukturalne. Potrzeba jednak czasu, by te zmiany weszły w życie.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Na pewno ważnym krokiem było dla Polski utworzenie Narodowego Centrum Nauki (w 2010 r. - przyp. red.). Z jego znaczących środków mogli korzystać najlepsi naukowcy w Polsce, by prowadzić swoje badania. W pewnym jednak sensie takie granty na początku demotywowały ich, by startować o granty ERC. Kiedy jednak naukowcy uzyskali dostęp do takiego typu grantów, uznali, że mogą prowadzić badania na wyższym poziomie. A z czasem mogli zacząć być bardziej ambitni i zaczęli nabierać apetytu na granty europejskie.

Druga przyczyna ma charakter kulturowy. Tutaj system przez wiele lat był bardzo "skupiony na sobie". Wprawdzie kontakty z naukowcami z innych krajów były ważne, ale nie najważniejsze. Teraz jednak zaczyna się w Polsce kolejna reforma strukturalna. Pierwszym etapem było danie uczelniom większej autonomii.

Myśli pan, że reformy uczelni idą w dobrym kierunku?

- Krajem, który w ERC osiągnął największy sukces, jeśli chodzi o liczbę grantów na milion mieszkańców jest Holandia. Uczelnie w Holandii używają swojej autonomii, by być proaktywne, przekonywać ludzi, aby ubiegali się o granty. Jestem przekonany, że reforma polskich uczelni pójdzie w tym kierunku. Jestem przekonany, że to doprowadzi do nowej dynamiki!

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szef Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych: pora "wstrząsnąć" polskimi uczelniami

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA