PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

System edukacji potrzebuje zmian. Szkoły powinny postawić na pracę projektową

System edukacji nie nadąża za postępem technologicznym. Tak jest nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach. Pod tym względem polskie licea nie odbiegają od zagranicznych. Jak jest w przypadku uczelni wyższych?

System edukacji potrzebuje zmian. Szkoły powinny postawić na pracę projektową
Młodzież uważa, że studia to klucz do kariery. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Programy nauczania nie są dostosowane do obecnych realiów - uczniowie nadal przyswajają wiedzę, która jest na wyciągnięcie ręki w serwisie Google.
 • Nadal powszechne jest przeświadczenie, że bez matury i dyplomu uczelni wyższej nie można znaleźć dobrej pracy. Młodzież uważa, że studia to klucz do kariery.
 • Polskie uczelnie podczas rekrutacji kandydatów na studentów biorą pod uwagę tylko i wyłącznie maturę - skutkuje to tym, że nacisk jest położony na teorię.

Sporym wyzwaniem polskiego rynku pracy staje się niedopasowanie kompetencji, czyli luka pomiędzy umiejętnościami zawodowymi kandydata a wymaganiami pracodawców. Ma to coraz większy wpływ na produktywność, wydajność przedsiębiorstw i rozwój gospodarczy. Jak zauważa Anna Wicha, prezes Polskiego Forum HR, przyczyny tego problemu należy szukać w archaicznym modelu polskiej edukacji.

- Uczniowie od lat uczą się podobnie – głównie na pamięć i często tego, co obecnie bardzo łatwo sprawdzić, mając telefon z dostępem do sieci. Dziś - w dobie szybkich zmian technologicznych - szkoły nie są w stanie przekazać młodym ludziom wiedzy, która będzie przydatna i aktualna kilka lat później. Dlatego kluczowe jest „uczenie uczenia się”, a także rozwój kompetencji miękkich – mówi Wicha.

W podobnym tonie wypowiada się Paula Bruszewska, prezes Zwolnionych z Teorii. Jej zdaniem, dzieci i młodzież bardzo dużo czasu spędzają w szkole, tymczasem programy nauczania nie są dostosowane do obecnych realiów. Uczniowie nadal przyswajają wiedzę, która jest na wyciągnięcie ręki w serwisie Google.

- To nie ma sensu. Owszem trzeba zrozumieć, jak działa świat, ale nie poprzez uczenie się na pamięć - mówi Paula Bruszewska. - Proces nauki od wielu lat przybiera formę wykładową – uczniowie zazwyczaj przez 45 min. słuchają nauczyciela. Do tego tematyka zajęć jest odgórnie narzucona. Niestety taki sposób nauczania jest mało efektywny – spora część wiedzy zostaje zapomniana. Później, gdy licealista wybiera się na studia, wykładowcy dziwią się, że tak niewiele młodzi ludzie wiedzą, a eksperci przekonują, żeby zmniejszyć ilość teorii podczas studiów. Musimy pamiętać, jak funkcjonuje mózg. Gdyby szkoły postawiły na pracę projektową z poszczególnych przedmiotów, wówczas efekty nauki byłyby dużo lepsze - dodaje.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (8)

Do artykułu: System edukacji potrzebuje zmian. Szkoły powinny postawić na pracę projektową

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Agnieszka 2020-02-08 22:36:26

  Dzieciom potrzebne jest porządne nauczanie od podstaw, a nie projekty, które mogą być samodzielnie realizowane tylko przez najwybitniejsze jednostki. Zmiany w mentalności są niezbędne. Obecnie większość uważa, że nic nie musi, wszystko jest nudne i niepotrzebne. Ktoś im takie rozumowanie podrzucił, a one chętnie to podchwyciły. Tylko jeść, pić i spać oraz grać... Mnożą się instytucje oświatowe, departamenty, kuratoria, ministerstwa. Czy ktoś policzył ile osób jest tam zatrudnionych i ile pieniędzy jest tam marnotrawionych? A w szkołach brakuje na podstawowe pomoce naukowe.

 • MB 2020-01-13 19:56:49

  Musiałem 3 razy przerwać czytanie, bo ze śmiechu zaplułem okruszkami monitor. Teksty powielają stereotyp panienek z HR, które sprawdzają "miękkie kompetencje" kandydatów, bo na innych się nie znają. Konkretniej: "Programy nauczania nie są dostosowane do obecnych realiów - uczniowie nadal przyswajają wiedzę, która jest na wyciągnięcie ręki w serwisie Google." --- w założeniu uczniowie w szkole nabywają wiedzę, czyli uporządkowany zbiór informacji. W Google można znaleźć informacje: jak ktoś nie ma wiedzy, nic z nich nie skorzysta. "Polskie uczelnie podczas rekrutacji kandydatów na studentów biorą pod uwagę tylko i wyłącznie maturę - skutkuje to tym, że nacisk jest położony na teorię." A co mają brać pod uwagę przy rekrutacji, jak nie maturę? Testy psychologiczne? "Sporym wyzwaniem polskiego rynku pracy staje się niedopasowanie kompetencji, czyli luka pomiędzy umiejętnościami zawodowymi kandydata a wymaganiami pracodawców (...) przyczyny tego problemu należy szukać w archaicznym modelu polskiej edukacji." -- Czyli Państwo proponujecie, żeby szkoła uczyła pod konkretne wymagania pracodawców. Są i takie szkoły. Nazywały się kiedyś zawodówki. "Dziś - w dobie szybkich zmian technologicznych - szkoły nie są w stanie przekazać młodym ludziom wiedzy, która będzie przydatna i aktualna kilka lat później." -- jakby to był problem. Na poziomie rozszerzonym matematyki uczeń nie uczy się niczego nowszego, niż XVIII wiek (ewentualnie statystyka jest wyjątkiem). Ale rozumowanie matematyczne, którego się w szkołach uczy, jest przydatne w każdej dziedzinie. "Gdyby szkoły postawiły na pracę projektową z poszczególnych przedmiotów, wówczas efekty nauki byłyby dużo lepsze" --- dużo gorsze. Uczniowie kupowaliby projekty u były nauczycieli lub starszych kolegów. Był taki eksperyment w egzaminie maturalnym z polskiego. Nie wypalił.

 • Gosc 2020-01-13 08:18:08

  Projekty to dzieci w domach robią co nauczyciele widzą To co przyniosą do szkoły tak wygląda nauka

 • Majka 2020-01-13 01:17:55

  Jeśli te projekty będą wyglądały jak do tej pory, to się nie uda. Dzieciaki w grupach coś przygotować mają, a nauczyciel nie ingeruje. Efekt jest taki: dobrzy uczniowie ciągną "projekt", bo zależy im na stopniach, słabsi czekają na efekt. To totalnie bez sensu - "dobrzy" nie odpuszczą, a reszta się nie zaangażuje. Potrzeba zmiany i czegoś więcej od nauczycieli, niż nazwanie pracy w grupach projektem.

 • Gosc 2020-01-10 19:57:26

  Więcej wolnego to będzie czas na naukę Dopiero była przerwa świąteczna noworoczna a już 2 a tygodnie ferii zimowych to ci dopiero edukacja

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA