PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

System anyplagiatowy na uczelniach się sprawdza?

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 12 paź 2019 11:00

Skala plagiatów w polskich pracach naukowych nadal jest zauważalna. Pytamy w Ośrodku Przetwarzania Informacji, czy system, który ma niwelować to zjawisko, działa.

System anyplagiatowy na uczelniach się sprawdza?
Jak podkreślają administratorzy Jednolitego Systemu Antyplagiatowego, jest on niezależny i elastyczny. (fot. pixabay.com)
REKLAMA
  • Skala analiz antyplagiatowych zwiększyła się. Kilka lat temu analizowano mniej niż połowę bronionych prac. Wraz z Jednolitym Systemem Antyplagiatowym (JSA) praktycznie każda praca poddawana jest analizie.
  • W jaki sposób system analizuje prace, tłumaczy portalowi PulsHR.pl Joanna Kuszlik-Cichosz z administrującego JSA Ośrodka Przetwarzania Informacji. Podkreśla ona, że JSA jest czuły na zabieg maskowania skopiowanego tekstu.
  • Do systemu regularnie dodawane są kolejne bazy danych, a w nadchodzący miesiącach będzie on usprawniany o kolejne funkcje. Część z nich będzie automatyzowana.

Ten problem od wielu lat trapi polski system wyższej edukacji - plagiat. Jak udowodnił Jednolity System Antyplagiatowy (JSA) analizujący prace bronione w 2019 r., prawie 8 proc. prac dyplomowych studentów nosi znamiona kopiowania treści. To znaczy, że nadal część polskich studentów, a w konsekwencji i późniejszych magistrów i doktorantów sięga po prace innych, niemal jak po swoje.

Sytuacja się zmieniła w 2016 r., gdy poziom użycia jakichkolwiek narzędzi do walki z plagiatami sięgał 30 do 40 proc. bronionych prac, i teraz wszystkie muszą przejść analizę.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak podkreśla w odpowiedzi na zapytanie PulsHR.pl Joanna Kuszlik-Cichosz z administrującego JPK Ośrodka Przetwarzania Informacji, dotychczas systemy antyplagiatowe skupiały się na znalezieniu podobieństw między dokumentami w bardzo krótkich, równoważnych fragmentach tekstu.

JSA pozwala na wykrywanie dłuższych fragmentów podejrzanych o szeroko zakrojoną manipulację. To umożliwia wyłapanie prób oszustwa pod kątem zmiany kolejności zdań w kopiowanym fragmencie, zmiany szyku wyrazów, zmiany stylu wypowiedzi czy przeplatania tekstu źródłowego własnymi zdaniami czy wyrazami. - JSA jest czuły na zabieg maskowania skopiowanego tekstu takimi zabiegami, jak usuwanie, dodawanie słów czy zmiana szyku zdania. Dzięki temu analiza JSA jest pełna i umożliwia dostosowanie analizy oryginalności prac do skali oszustw - dodaje.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: System anyplagiatowy na uczelniach się sprawdza?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Nina 2019-10-15 09:41:37

    Ja ufam tylko plagiatnever.pl Korzystałam z tego rozwiązania zarówno na studiach jak i teraz w pracy i nigdy mnie nie zawiodło.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA