Są osoby, także wśród senatorów, którzy uważają że ta autonomia powinna być w czasie pandemii ograniczona. Odwrotna interpretacja sytuacji jest taka, że uczelnie są w różnych sytuacjach, modele kształcenia też nie są identyczne i warto utrzymać swobodę decyzji rektorów w obecnej wersji. Ja przychylam się do tej drugiej interpretacji – mówił senator Bogdan Zdrojewski.

Podczas dzisiejszego (9 września) posiedzenia senackiej Komisji Nauki, Edukacji i Sportu wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Anna Budzanowska przedstawiła sprawozdanie resortu na temat procesu dydaktycznego na wyższych uczelniach w czasie pandemii.
Komisja Nauki, Edukacji i Sportu wysłuchała dziś Informacji Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na temat procesu dydaktycznego na wyższych uczelniach w czasie pandemii. pic.twitter.com/w8r51sxcZD
— Senat RP 🇵🇱 (@PolskiSenat) September 9, 2020
Ze sprawozdania wynika, że uczelnie mogą liczyć na ok. 4 mld zł nakładów inwestycyjnych.
- Wiadomo że uczelnie w czasie pandemii są „uwolnione”, przynajmniej w części od studentów, w związku z tym inwestycje można prowadzić bardziej intensywnie, szybciej i w większej skali – mówił dla Senat TV po posiedzeniu komisji senator Bogdan Zdrojewski.
W przyszłym roku akademickim uczelnie najprawdopodobniej będą funkcjonować w takiej formie, jak pod koniec ubiegłego semestru. Co ma swoje wady.
- Jest problem ze studentami stacjonarnymi. Jestem zdania, że trzeba im maksymalnie rozszerzyć formy uczenia się na niewielkie grupy. Nie ma powodu, by nie organizować w tych niewielkich grupach nauki, tak by się mogły odbywać spotkania bezpośrednio i bez narażania zdrowia – komentował senator Michał Seweryński.
Czytaj też: Uczelnie częściowo wracają do życia. Ministerstwo przedstawiło wytyczne
Zdaniem senatora Bogdana Zdrojewskiego trudno było w ostatnim semestrze znaleźć wspólny mianownik dla przeprowadzania egzaminów czy budowania także innych modeli, kształcenia doktorantów, prowadzenia niektórych badań naukowych. Dlatego jego zdaniem należy zostawić rektorom większą swobodę podejmowania decyzji.


Redakcja poleca
-
Zarządzanie
Rząd zgodził się o poszerzenie tarczy branżowej o kolejne biznesyWsparcie w ramach tzw. tarczy branżowej zostanie rozszerzone na kolejnych sześć kodów PKD i dotyczyć będzie m.in. hoteli, w tym turystycznych obiektów noclegowych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania - poinformował we wtorek resort rozwoju pracy i technologii.
-
-
-
KOMENTARZE (0)