Aplikacja zbierająca z satelitów dane o pożarach i nakładająca je na mapy Google oraz "kompendium wiedzy o przestrzeni kosmicznej” to aplikacje stworzone przez studentów Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, które znalazły się w finale NASA Space Apps Challenge.

- Konkurs, w którym znaleźli się Polacy, to rywalizacja informatyczna oparta o popularne hackatony.
- Pierwszą z zakwalifikowanych do finału konkursu NASA aplikacji jest OrbitVue, która gromadzi dane zbierane przez satelity.
- W finale znalazł się również student Wydziału Elektrycznego ZUT Michał Matera.
NASA Space Apps Challenge to międzynarodowy, interdyscyplinarny maraton pomysłów (hackathon) Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej Stanów Zjednoczonych (NASA). Uczestnicy, w ciągu 48 godzin, na podstawie danych udostępnionych przez NASA, muszą stworzyć projekt do jednego z kilkunastu zadań, wyznaczonych przez agencję. Zadania skupiały się wokół ochrony oceanów, Księżyca, planet czy przestrzeni kosmicznej.
Do wielkiego finału zakwalifikowały się dwie aplikacje, w których tworzeniu udział wzięło pięcioro studentów Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego - poinformował w czwartek rzecznik ZUT.
Czytaj też: Polski satelita zbada Marsa. Plan jest ambitny
Pierwszą z zakwalifikowanych do finału konkursu aplikacji jest OrbitVue, która gromadzi dane zbierane przez satelity i stanowi "wyjątkowe kompendium wiedzy na temat przestrzeni kosmicznej, satelitów i ich wpływu na nasze życie". Jak podali na stronie projektu jego twórcy, przez zebranie danych z satelitów w jednym miejscu, ma ona przybliżyć przestrzeń kosmiczną zarówno amatorom, jak i otworzyć nowe możliwości przed badaczami. Aplikację stworzyli Dawid Dziwisz, Mateusz Pieńkowski, Radosław Proczak i Helena Wojtycza.
W finale znalazł się również student Wydziału Elektrycznego ZUT Michał Matera, który jest współautorem aplikacji ICFire, zbierającej dane z satelitów o pożarach na całym świecie i nakładającej je na Google Maps.
Umożliwia ona zgłaszanie pożarów przez użytkowników z możliwością potwierdzania i dołączania do zgłoszeń oraz przesyłania zdjęć, wysyła SMS-y z ostrzeżeniem do osób przebywających w pobliżu pożaru wraz z linkiem do lokalizacji w Google Maps. ICFire może stanowić dodatkowy kanał wsparcia dla infolinii ratunkowej.

KOMENTARZE (0)