Studiuj i zdobywaj doświadczenie

Doświadczenie zdobyte już w trakcie studiów jest atutem na rynku pracy. Szczególnie biorąc pod uwagę dynamikę tego rynku i coraz mniejszą popularność modelu jednego zawodu na całe życie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Studiuj i zdobywaj doświadczenie

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

30 lis 2015 17:27


O tym, że warto efektywnie wykorzystać czas w trakcie studiów i już wtedy pomyśleć o ścieżce rozwoju zawodowego wiedzą już chyba wszyscy.

Współczesny rynek pracy zaczyna wymuszać na młodych ludziach rozpoczynających swoją drogę zawodową udowodnienia, że swoją karierę mają zaplanowaną w sposób przemyślany, a na studiach oprócz wiedzy teoretycznej zdobyli także bogate doświadczenie z różnych dziedzin.

Z badania przeprowadzonego w październiku 2014 roku przez Pracuj.pl „Studenci i absolwenci na rynku pracy” wynika, że 88 proc. respondentów odbyło lub odbywa praktyki w trakcie studiów. Z czego dla 77 proc. są to praktyki zgodne z kierunkiem studiów, a tylko dla 11 proc. niezwiązane z nim.

- Badanie to pokazuje, że nadal wielu młodych ludzi podejmuje praktyki związane stricte z obranym kierunkiem studiów – mówi Aneta Staszkiewicz z działu HR ASM Group.

- A przecież rynek pracy zarówno w Polsce, jak i za granicą charakteryzuje się dużą dynamiką zmian. Obecnie nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jakie zawody będą najbardziej pożądane za 10 - 20 lat. Dlatego w trakcie studiów powinniśmy maksymalnie wykorzystać czas na eksperymenty zawodowe i podjąć praktyki w zupełnie innej dziedzinie, niż ta którą studiujemy – dodaje.

Gdzie idą ścisłowcy, a gdzie humaniści?

Z badania pracuj.pl wynika, iż najczęściej pierwszą pracę związaną z kierunkiem studiów podejmują osoby studiujące na kierunkach ekonomicznych, blisko połowa pracujących, a także medycznych i technicznych – po 46 proc. Najrzadziej kierunków przyrodniczych 20 proc. oraz humanistycznych 33 proc.

- Z naszego, już ponad 17-letniego doświadczenia na rynku pracy wynika, że osoby studiujące na kierunkach humanistycznych świetnie sprawdzają się na stanowiskach promotorów, koordynatorów, czy ambasadorów marek, gdzie mają bezpośredni kontakt z klientem. Są to osoby, które bardzo dobrze radzą sobie w kontaktach międzyludzkich - mówi Aneta Staszkiewicz.

Pierwsze rozmowy kwalifikacyjne

Na podjęcie praktyk każdy miesiąc jest dobry. Jednak należy solidnie przygotować się do rozmowy z rekruterem.

- Warto zrobić listę mocnych i słabych stron – bardzo często to pytanie pojawia się podczas rekrutacji. O ile mocne strony wymieniamy jednym tchem, o tyle z tymi drugimi mamy spory  problem – mówi Aneta Staszkiewicz.

- Przed spotkaniem w sprawie pracy warto odpowiedzieć sobie na podstawowe pytania, jaka praca mnie interesuje, co tak naprawdę umiem? Pamiętajmy, że choć nigdy nie pracowaliśmy, posiadamy umiejętności, którymi posługujemy się na co dzień, to również jest nasza baza i doświadczenie  – dodaje.

Należy pamiętać o tym, iż zdobywanie doświadczenia podczas studiów pozwala na szybszy start zawodowy i zwiększa możliwość zdobycia wymarzonego stanowiska w przyszłości.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.