Studiowanie z głową. Czym kierować się przy wyborze studiów?

Decyzja o studiach nie jest decyzją podejmowaną na całe życie, warto jednak dokonać przemyślanego wyboru, który ułatwi życiowy start.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Studiowanie z głową. Czym kierować się przy wyborze studiów?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

3 wrz 2015 9:12


Bardzo często młodzi ludzie podejmują decyzję o wyborze takiego, czy innego kierunku pod wpływem rodziców lub znajomych, ale nie jest to dobre rozwiązanie. Sugerowanie się zdaniem innych lub chwilową modą może sprawić, że najbliższe trzy lub pięć lat studiów będą dla nas nie tylko stracone, ale także męczące. Przede wszystkim warto iść na kierunek, do którego mamy predyspozycje oraz taki, który pokrywa się z naszymi zainteresowaniami.

Czytaj też: Ile kosztują studia i skąd wziąć na nie pieniądze?

Pamiętajmy, że ta decyzja będzie rzutować na nasze przyszłe życie zawodowe, dlatego w razie wątpliwości warto skorzystać z pomocy doradców zawodowych, którzy na podstawie rozmowy i specjalistycznych testów podpowiedzą, w jakim kierunku się kształcić, ale też wskażą najbardziej perspektywiczne studia. Doradcy dostępni są w centrach informacji zawodowej lub wybranych urzędach pracy. Skorzystanie z ich usług jest bezpłatne.

Zwróć uwagi na potrzeby rynku

Specjaliści od zatrudnienia alarmują, że młodzi ludzie zbyt rzadko zwracają uwagę na potrzeby rynku przy wyborze kierunku. Rynek pracy jest pełen humanistów, a brakuje na nim umysłów ścisłych, brakuje tych, którzy posiadają praktyczne umiejętności.

Czytaj też: Chcesz dostać się na studia? Nie musisz mieć wyjątkowych umiejętności

– Powoli zaczyna zmieniać się ten trend i przyszli studenci coraz częściej wybierają praktyczne kierunki, które są równie ciekawe, a przy tym gwarantują łatwiejszy start w życiu zawodowym. Polecane szczególnie dla miłośników nauk ścisłych, ludzi o przestrzennej wyobraźni, ceniących logikę, otwartych na nowe rozwiązania techniczne i technologiczne. Tytuł inżyniera, choć niełatwy do zdobycia, daje bardzo duże szanse na satysfakcjonującą pracę i godziwe wynagrodzenie – twierdzi dr Bożena Piechowicz rektor Collegium Mazovia Innowacyjnej Szkoły Wyższej.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.