PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Studia za granicą? To nie dobra pensja po ich ukończeniu jest największym atutem

Koszty nauki i utrzymania za granicą są jednak wielokrotnie wyższe niż w Polsce. Czy warto tyle wydać?

Studia za granicą? To nie dobra pensja po ich ukończeniu jest największym atutem
Adobe Stock
REKLAMA
  • Z rankingu najlepszych szkół wyższych na świecie - Academic Ranking of World Universities (ARWU; Lista Szanghajska) - wynika, że w najlepszej "20" tylko cztery uczelnie nie są z USA.
  • Atutem edukacji na najlepszych uczelniach amerykańskich jest współczynnik studentów do liczby profesorów.
  • Ponadto edukacja na uczelniach Ligi Bluszczowej (grupy najbardziej elitarnych amerykańskich szkół wyższych) to możliwość korzystania z ogromnych budżetów na badania oraz pracę naukową.

Na liście 500 najlepszych uczelni wyższych świata (Lista Szanghajska) znalazły się dwa polskie uniwersytety - Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Jagielloński. Uplasowały się w czwartej i piątej setce.

Z rankingu najlepszych szkół wyższych na świecie - Academic Ranking of World Universities (ARWU; Lista Szanghajska) - wynika, że Uniwersytet Jagielloński zajął miejsce w czwartej setce (między 301-400; nie są one ustalane z dużą dokładnością). W piątej setce znalazł się z kolei Uniwersytet Warszawski (miejsca 401-500). Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie jest w siódmej setce, a w ósmej: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny. Dalej jest Politechnika Warszawska (9. setka), a także: Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Politechnika Wrocławska (10. setka).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Natomiast w najlepszej "20" tylko cztery uczelnie nie są z USA. Nie dziwi więc fakt, że polscy studenci coraz częściej wybierają studia za granicą. Nie odstrasza fakt, że koszty nauki i utrzymania są wielokrotnie wyższe niż w naszym kraju.

Z raportu „Koszty studiowania w Polsce i za granicą” firmy Aegon wynika, że wysokość czesnego na 10 najlepszych uczelniach w USA jest nieco wyższa niż w ubiegłym roku i wynosi minimum 187 600 zł rocznie (vs 170 tys. zł w roku 2018). Najdrożej jest na University of Pennsylvania (226 761 zł), Columbia University (224 827 zł) oraz Yale University (218 115 zł). Należy pamiętać jeszcze o opłatach dodatkowych, takich jak wpisowe, opłata za dokumenty czy działalność organizacji studenckich, które mogą wynieść nawet kilka tysięcy rocznie.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Studia za granicą? To nie dobra pensja po ich ukończeniu jest największym atutem

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Sigridja 2020-02-14 10:19:02

    Wybrałam studia w Lipsku. Mieszkam tutaj już dwa lata i nie narzekam. Już w połowie pierwszego roku znalazłam sobie pracę weekendową, więc dużą część wydatków pokrywam sama. Mieszkanie wynajmuję z grupą znajomych. Poza tym życie studenckie w Lipsku jest dużo tańsze niż w innych miastach niemieckich. A jak ktoś dysponuje większą gotówką albo marzy o komfortowych warunkach, to może sobie wynająć pokój w prywatnym akademiku BaseCamp (basecampstudent.com/pl/lokalizacje/niemcy/_lipsk/). Kilku moich niemieckich znajomych tam mieszka i chwali sobie.

  • WikXa 2019-11-15 20:17:01

    Ja również nie polecam ;) Robiłam tutaj semestr Kosmetologię i nie byłam zadowolona. Przeniosłam się do Studium Pracowników Medycznych i Społecznych i w końcu czegoś pożytecznego uczę się na profilu Technik usług kosmetycznych. Poza tym mamy bardzo ciekawe zajęcia ze SPA&Wellnes jak również charakteryzację teatralną czy elementy medycyny estetycznej. Ogromny plusem są fantastyczni nauczyciele, którym chce się uczyć i przekazują nam sporą wiedzę. W

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA