Studia w USA zwiększają szanse na rynku pracy. Czy muszą być tak drogie?

Pracodawcy chętniej zatrudniają absolwentów zagranicznych kierunków i powierzają im bardziej odpowiedzialne zadania. Choć wysokość opłat za studia w USA może zniechęcać, istnieje wiele sposobów na ich obniżenie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Studia w USA zwiększają szanse na rynku pracy. Czy muszą być tak drogie?

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

29 wrz 2015 10:00


Zgodnie z rankingiem The 2015 Academic Ranking of World Universities, 17 z 20 najlepszych uczelni na świecie to uniwersytety z USA. Badania potwierdzają, że studia za oceanem to nie tylko prestiż, ale także szansa na lepszą pracę i wyższe zarobki.

Już teraz ponad 4,3 mln studentów uczy się poza granicami swojego kraju, z czego około 48 tys. to Polacy (dane OECD). Prognozuje się, że w ciągu najbliższych 5 lat liczba ta podwoi się.

Według raportu Komisji Europejskiej, absolwenci zagranicznych studiów zdecydowanie lepiej radzą sobie na rynku pracy, uzyskując wyższe i lepiej płatne stanowiska. Aż 64 proc. ankietowanych pracodawców przyznaje, że osobom z międzynarodowym doświadczeniem chętniej powierza bardziej odpowiedzialne zadania.

Czesne w USA

Według badań Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, w trzech ostatnich latach odsetek Polaków, którzy wyjechali na zagraniczne studia wzrósł o 20 proc. USA to, obok Wielkiej Brytanii i krajów Unii Europejskiej, jeden z chętniej wybieranych kierunków.

Jego atrakcyjność wynika zarówno z globalnego charakteru nauki, jak i szerokiej dostępności innowacyjnych programów, sprzętów i badań naukowych możliwych do prowadzenia na tamtejszych uczelniach.

Mimo zainteresowania studiami w USA, liczba Polaków kształcących się na amerykańskich uczelniach nadal nie jest satysfakcjonująco wysoka. Pokutuje dość powszechne przekonanie, że studiowanie za granicą jest zbyt drogie na polską kieszeń.

Oto przybliżone ceny za rok nauki na topowych amerykańskich uczelniach na poziomie undergraduate (odpowiednik naszego licencjata). W kosztach uwzględniono opłaty za czesne (tzw. tuition), choć należy jeszcze pamiętać o opłatach za akademik, wyżywienie, ubezpieczenie, książki czy wydatki osobiste:

Columbia University – 49 138 dolarów
NYU / New York University - 44 848 dolarów
Yale University – 44 000 dolarów
Stanford University – 43 683 dolarów
MIT / Massachusetts Institute of Technology – 43 498 dolarów
Harvard University – 42 292 dolarów
Princeton University – 40 170 dolarów
Purdue University - 28 794 dolarów

Furtki dla ambitnych

Jak się okazuje, istnieje kilka furtek oferowanych przez amerykańskie uczelnie, dzięki którym na studiowanie za oceanem pozwoli sobie nawet mniej zamożny, za to ambitny kandydat.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.