PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Studia skrócone do 1,5 roku? Edukacja musi nadążyć za technologią

 • NR
 • 29 wrz 2022 13:44

Studia w 1,5 roku, powrót do kursów zawodowych, rozwinięte programy praktyk - pomysłów na to, jak powinna wyglądać edukacja, by młodzi ludzie sprawnie zdobywali kompetencje niezbędne im w przyszłości, jest mnóstwo. Z roku na rok to zadanie wydaje się jednak coraz trudniejsze ze względu na szybki rozwój technologii.

Studia skrócone do 1,5 roku? Edukacja musi nadążyć za technologią
Pojawiają się głosy, że powinniśmy doprowadzić do edukacji na wzór podyplomowej. Całe jednolite studia trwałyby 1,5 roku (fot .Pixabay)
REKLAMA
 • Coraz mniej mamy fabryk, w których jest smar, kurz, manualne wykonywanie pewnych elementów. Teraz mamy bardzo sprawne zdigitalizowane fabryki, w których pracuje się z technologią, z algorytmami - młodzież musi być do tego przygotowana.
 • - Pojawiają się głosy, że powinniśmy doprowadzić do edukacji na wzór tej podyplomowej. Całe jednolite studia trwałyby 1,5 roku - mówi Małgorzata Dobrowolska z Politechniki Śląskiej.
 • Zapraszamy na konferencję o rynku pracy, rekrutacji oraz szkoleniu specjalistów i inżynierów pod patronatem PulsHR.pl. Udział jest darmowy, wystarczy się zarejestrować. Tech and Job odbędzie się 5 października w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach w ramach Targów TOOLEX.

W związku z czwartą rewolucją przemysłową zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i mniejsze firmy, by reagować na indywidualne potrzeby klientów, pojawiające się wciąż nowe rozwiązania czy zmieniający się rynek, ulegają ciągłej transformacji. Razem z nimi zmieniają się także wymagania i przewidywania dotyczące tak zwanych kompetencji przyszłości. O tym, czym są kompetencje przyszłości i jak je kształtować, rozmawiamy z Małgorzatą Dobrowolską z Centrum Przemysłu 4.0 w Międzynarodowym Centrum Badań Interdyscyplinarnych Politechniki Śląskiej. Małgorzata Dobrowolska będzie gościem konferencji Tech and Job, która odbędzie się 5 października w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach w ramach Targów TOOLEX.

Czym są kompetencje przyszłości?

Dziś kompetencje przyszłości najczęściej dzielone są tak, jak kompetencje kluczowe na rynku pracy. Wyróżniamy pięć dużych grup: po pierwsze kompetencje techniczno-technologiczne, czyli wszystko to, co wynika z filarów Przemysłu 4.0, między innymi cyfryzacja, automatyzacja, cyberbezpieczeństwo. Druga grupa to kompetencje językowe, rozumiane nie tylko jako nauka języka, ale jako umiejętności międzykulturowe - ze względu na to, że dzięki rozwojowi Przemysłu 4.0 praca wykracza poza granice jednego państwa. Kolejne to kompetencje cyfrowe, rozumiane jako IT - te z uwagi na transformację cyfrową są uznawane jako kompetencje bazowe. Ostatnie to kompetencje metapoznania, które zawierają w sobie kompetencje miękkie i umiejętność szybkiego uczenia się.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Studia skrócone do 1,5 roku? Edukacja musi nadążyć za technologią

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • kaliszak 2022-09-29 14:58:32

  Młodzi, młodzi - srodzi a nie młodzi, teraz młodzi maja wyebane na wszystko, raczej powinni pomyśleć tak samo jak o tych młodych o 30-40 latkach, którzy mogliby sie przekwalifikować i robic rzeczy istotne bo sa całe setki tysięcy ludzi w tym wieku, którzy jezdzą np do pracy w Holandii, NIemczech, siedzą w Wielkiej Brytanii i wielu innych krajach, mają skonczone studia wyższe o takich kierunkach, które nie dają im realnej mozliwosci osiagania wysokich zarobków więc wolą pracować fizycznie za granicą za dobre pieniądze robiąc rzeczy podłe. Ci ludzie mają potencjał intelektualny często więkzy niż ci "młodzi" nad którymi tak sie rozpływają w kraju, bo to w dużej części sa jełopy i nygusy, , młodzi teraz mają 2 lewe ręce, wcale nie są zdolni , gdyby musieli uczyć się 20 lat temu to 70% z nich nawet szkoły średniej by nie skonczyło bo to jest mieszanka lenistwa i głupoty. A takie "studia" 1,5 roczne mogłyby tym starszym dać realne narzędzia do pracy za dobre pieniadze i powrotu do kraju.

 • Upadek edukacji 2022-09-29 14:04:02

  Powiedzmy sobie wprost. To nie będą studia, tylko kursy przysposobienia zawodowego.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA