Studia są początkiem kariery

Z danych Pracuj.pl wynika, że 8 na 10 studentów odbywa w trakcie studiów praktyki lub staże, a ponad połowa pracuje zawodowo. Jak zdobyć pierwsze doświadczenia w wymarzonej branży?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Studia są początkiem kariery

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

26 paź 2015 17:24


Pierwszy krok to analiza ogłoszenia o pracę, które nas zainteresowało. Warto sprawdzić, jakich kompetencji i umiejętności oczekuje pracodawca i zastanowić się, czy w naszym życiu licealnym lub studenckim ich nie zdobyliśmy.

- Warto pamiętać, że w trakcie studiów, działając w kołach naukowych, organizacjach studenckich, czy jako wolontariusz w stowarzyszeniach pozarządowych, zdobywamy doświadczenie, które także ma znaczenie dla pracodawców. Dorywcza praca np. hostessy czy barmana również może być warta pokazania w CV. Opiszmy wtedy jak takie doświadczenie przełożyło się na rozwój naszych umiejętności cenionych przez pracodawców np. obsługa  klienta, umiejętność pracy pod presją czasu czy wielozadaniowość – doradza Agnieszka Bieniak, dyrektor HR w grupie Pracuj.

W przygotowaniu profesjonalnego CV pomocne są narzędzia takie jak kreator CV. Umożliwia on przygotowanie czytelnego CV, ale i „podpowiada” kolejne kroki i punkty, które powinniśmy zawrzeć w naszym profesjonalnym życiorysie.

Przy korzystaniu z kreatora generowany jest automatycznie profil zawodowy, który możemy na bieżąco uzupełniać o nowe doświadczenia i – bez potrzeby tworzenia wszystkich dokumentów od nowa – generować zaktualizowane CV.

Dodatkowo, włączając opcje polecania naszego profilu pracodawcy, zwiększamy swoje szanse w poszukiwaniu pracy. Profil może być potem polecany  pracodawcom, którzy poszukują kandydatów odpowiadającym naszym kwalifikacjom i doświadczeniu.

Oferty na portalach

Kiedy mamy już profesjonalne  CV, czas na złożenie aplikacji. Obecnie na portalu Pracuj.pl opublikowanych jest ponad 2,3 tys. ofert pracy dedykowanych asystentom i stażystom. Najczęściej pracowników z krótkim stażem poszukuje się w administracji biurowej, sprzedaży, obsłudze klienta i finansach/ekonomii.

Targi i wydarzenia

Aby skonfrontować swoje oczekiwania i wyobrażenia dotyczące rynku pracy z ekspertami i pracodawcami, można odwiedzić targi pracy. Na targach studenci i absolwenci będą mogli skorzystać z porad ekspertów, porozmawiać o możliwościach rozwoju zawodowego czy wykonać profesjonalne zdjęcie do CV.  

Firmy przygotowują dla uczestników targów także wiele prelekcji i szkoleń dotyczących nie tylko poszukiwania pracy, ale i edukujących w obszarach związanych z przebiegiem rekrutacji np. tego jak powinna przebiegać rozmowa kwalifikacyjna, jakie pytania mogą na niej paść, a jakie paść nie powinny.

Baza wiedzy

Szukając wiedzy na temat pracodawców warto także korzystać z kompendiów, w których zawarte są wizytówki kluczowych pracodawców, a także porady czy case study prezentujące rozwój zawodowy wybitnych menadżerów.

Takie publikacje dostarczają zarówno konkretnej wiedzy, jak i inspiracji do rozwoju. Jedną z takich publikacji, jest przygotowywany co roku w październiku przewodnik „Pracodawcy”. Przewodnik dostępny jest na targach pracy, w  studenckich biurach karier, na uczelniach i w akademikach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Maciek 2015-10-27 09:24:25

|To prawda studia to dopiero początek. Najlpiej wykorzystać je najefektywniej jak tylko możemy. Sam teraz z perspektywy wiem, że najwazniejsze były te pierwsze doświadczenia zawodowe. Bardzo duiżo się nauczyłem.Same studia niestety nie przygotowują do zawodu. JAk się szuka pracy warto też sprawdzić oferty, jakie nas potencjalnie interesują i jakie wymagania musimy spełnić. U mnie np. okazło się, że musze posługiwać się conajmniej dwoma jezykami. Zacząłem więc pracować nad moim niemieckim z metodą Emila Krebsa. TEraz już bez problemu się w nim porozumiewam. Warto wbrew pozorm znać też dość dobrze open office ;) niby kazdy w CV wpisuje a rzadko ktoś naprawde go umie.