Studia, rekrutacja: Najbardziej oblegane kierunki studiów 2016 r.

• Największym zainteresowaniem studentów w 2016 roku cieszą się – tradycyjnie – prawo, psychologia, dziennikarstwo i filologia angielska.
• Inaczej jest z liczbą kandydatów na jedno miejsce.
• Choć na niektórych uczelniach przodują w tej kategorii dziennikarstwo lub psychologia, to zwykle najtrudniej dostać się na niszowe kierunki, jak japonistyka, filologia norweska czy realizacja obrazu filmowego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Studia, rekrutacja: Najbardziej oblegane kierunki studiów 2016 r.

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

13 lip 2016 14:56


Na większości polskich uczelni skończyła się lub właśnie się kończy pierwsza tura rekrutacja na studia. Niektóre z nich podzieliły się z nami statystykami dotyczącymi najpopularniejszych kierunków.

Nie jest zaskoczeniem, że największym zainteresowaniem maturzystów cieszą się prawo, psychologia, dziennikarstwo i filologia angielska.

Uniwersytet Warszawski – zwycięzca Rankingu Uczelni Akademickich według fundacji "Perspektywy" – zanotował najwięcej zapisów na ekonomię (a także finanse, inwestycje i rachunkowość oraz informatykę i ekonometrię), finanse, rachunkowość i ubezpieczenia, prawo, psychologię oraz filologię angielską.

Kandydaci na studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wyrazili chęć nauki prawa (1464 osób), psychologii (1271 osób), filologii angielskiej (932 osób) oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej (711 osób).

Na Uniwersytecie Wrocławskim najwięcej kandydatów w systemie IRK zarejestrowało się na prawo – 2142 osoby, psychologię – 1983 osoby, komunikację wizerunkową – 1259 osób oraz dziennikarstwo – 1246 osób.

Czytaj też: Prawo jednym z najczęściej wybieranych kierunków studiów

Na Uniwersytecie Śląskim najwięcej maturzystów zgłosiło chęć studiowania na prawie – 1320 osób, psychologii – 949 osób, pedagogice – 512 osób i administracji – 488 osób.

Nieco inaczej wyglądała sytuacja na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, na którym blisko 4700 chętnych zapisało się na kierunek lekarski. Na drugim miejscu znalazło się prawo, które chce studiować 1340 osób. Na studia farmaceutyczne zapisało się 900 osób, na fizjoterapię 645, a na finanse i rachunkowość 575.

W prywatnej Akademii Leona Koźmińskiego, trzeciej najlepszej uczelni ekonomicznej w kraju, rekordowym zainteresowaniem cieszy się prawo, a także studia prowadzone w całości w języku angielskim, na które zgłaszają się liczni cudzoziemcy – dotyczy to zarządzania oraz finansów i rachunkowości.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

gelek 2016-07-14 19:18:38

Smutne, że nie automatyka, informatyka i medycyna. Dziennikarstwo tak bardzo oblegane, a poziom dziennikarstwa tak niski >.> smutne, ale ktoś musi robić w Mc Donaldzie (skończyłem studia, wiem jaka jest prawda, młodsi jeszcze mają nadzieje, a nadzieja jest matką...)