Co sprawi, że rynek pracy będzie bardziej przyjazny dla studentów? Z obserwacji ekspertów portalu Praca.pl wynika, że kluczowe czynniki to współpraca biznesu i edukacji, wartościowe i pozwalające zdobyć doświadczenie praktyki oraz chęci i motywacja samych studentów.

Ponad połowa studentów, którzy wzięli udział w badaniu serwisu Praca.pl uważa, że sytuacja na rynku pracy z punktu widzenia młodych ludzi jest niezbyt dobra. Ich zdaniem możliwości są, ale tylko dla wybranych. Potrzebna jest siła przebicia i znajomości.
Czytaj też: Ile zarabia student?
36 proc. ankietowanych studentów źle ocenia rynek pracy. Według nich pracodawcy wymagają dużego doświadczenia i młodzi ludzie nie mają szans na satysfakcjonującą pracę.
Niedopasowane kompetencje
Z raportu Hays Global Skills Index wynika, że problem leży w niedopasowaniu kompetencji. Programy studiów nie są dostosowane do aktualnego popytu, absolwenci posiadają wiedzę teoretyczną, brak im natomiast wiedzy praktycznej i doświadczenia. Pracodawcy z kolei niechętnie inwestują w młodych. Szukając kandydata idealnego, wolą zatrudnić kogoś z doświadczeniem.
Czytaj też: Polski student idzie do pracy, bo chce zarobić, a nie rozwijać karierę
Receptą na wyrównanie podaży i popytu kompetencji jest współpraca edukacji i biznesu. Eksperci Hays Poland przewidują, że liderzy biznesu będą coraz chętniej uczestniczyć w kształceniu przyszłych kadr.
Ważne jest również podejście samych studentów – trafny wybór kierunku kształcenia, duża aktywność podczas studiów i szybkie wejście na ścieżkę kariery zawodowej. Aż ponad 93 proc. studentów biorących udział w badaniu portalu Praca.pl uważa, że karierę najlepiej rozpocząć jeszcze na studiach. Ponad 55 proc. jest za tym, żeby odbyło się to już na pierwszym lub drugim roku.


KOMENTARZE (0)