×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Studia: Oto najpopularniejsze kierunki w roku akademickim 2017/18

  • Autor: PAP/AT
  • 30 lis 2017 10:49

Informatyka, zarządzanie, psychologia, ekonomia, prawo oraz inżynieria i analiza danych - na te kierunki studiów było najwięcej chętnych w roku akademickim 2017/18. Najwięcej chętnych chciało studiować na Politechnice Warszawskiej.

Studia: Oto najpopularniejsze kierunki w roku akademickim 2017/18
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Niemal 430 tys. studentów rozpoczęło w roku akademickim 2017/18 studia na polskich uczelniach.

• Największą popularnością cieszą się kierunki informatyczne oraz związane z zarządzaniem i psychologią - wynika z podsumowania rekrutacji przygotowanego przez Ministerstwo Nauki.

• Najbardziej obleganą uczelnią publiczną była Politechnika Warszawska.

• Wśród uczelni niepublicznych oferujących studia stacjonarne najczęściej wybieraną szkołą wyższą był SWPS Uniwersytet Humanistyczno-społeczny w Warszawie.

Na studia I stopnia i jednolite studia magisterskie przyjęto niemal 310 tys. osób, a na studia drugiego stopnia - prawie 120 tys. Spośród wszystkich tych osób ponad sto tysięcy zdecydowało się na naukę w niepublicznych szkołach wyższych - poinformowano w komunikacie na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W pierwszej piątce zestawienia najpopularniejszych kierunków (dotyczy studiów stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiów magisterskich) znalazły się kolejno: informatyka, zarządzanie, psychologia, ekonomia, prawo.

Ministerstwo podsumowało też, ile osób ubiegało się o miejsca na uczelniach. Informatykę chciały studiować 42 tys. osób, zarządzanie niemal dwa razy mniej (24 tys.), psychologię - ponad 20 tys., ekonomię 17,9 tys., a prawo - 17,8 tys. osób.

W porównaniu z ubiegłym rokiem akademickim stawka prezentowała się podobnie, choć nie identycznie. Wtedy na pierwszym miejscu znajdowała się informatyka, na drugim - zarządzanie, podium zamykało jednak prawo. A do pierwszej piątki wchodziła - oprócz psychologii - automatyka i robotyka.

Czytaj też: Rekrutacja na studia: Uczelnie wprowadzą egzaminy wstępne

W tym roku akademickim najbardziej obleganym kierunkiem była inżynieria i analiza danych. Chętni, którzy chcieli studiować ten kierunek, musieli pokonać ponad 54 konkurentów. Bardzo trudno było również dostać się na zarządzanie inżynierskie (ponad 19 kandydatów na jedno miejsce), chemię i toksykologię sądową (prawie 19 kandydatów na miejsce)

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Studia: Oto najpopularniejsze kierunki w roku akademickim 2017/18

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA