-
- •4 wrz 2019 20:00
Nadążanie za zmianami, które zachodzą w technologiach i biznesie jest dla uczelni trudnym zadaniem - przyznaje Anna Timofiejczuk, dziekan Wydziału Mechanicznego i Technologicznego Politechniki Śląskiej, a zarazem prezes Śląskiego Centrum Kompetencji Przemysłu 4.0. W szkolnictwie wyższym nie brakuje jednak inicjatyw, które mają pozwalać uporać się z tym problemem.

Anna Timofiejczuk podkreśla, że dostosowywanie programu nauczania do bieżących potrzeb wymaga ścisłej współpracy z przemysłem.
- Politechnika Śląska dzięki swojemu położeniu i doskonałej współpracy z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną ma taką możliwość, że studenci praktycznie na każdym etapie i w każdym roku mają kontakt z przemysłem - mówi dziekan Politechniki Śląskiej.
W ofercie śląskiej uczelni oprócz praktyk, staży i kół naukowych współpracujących z przemysłem znajdują się także studia dualne. Ich adepci połowę czasu spędzają na klasycznych zajęciach akademickich, a połowę w firmie, która ich już zatrudnia.
Politechnika Śląska jest też zaangażowana w funkcjonowanie Śląskiego Centrum Kompetencji Przemysłu 4.0, które współtworzy razem z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Organizacja ta ma za zadanie wspierać firmy w przechodzeniu transformacji cyfrowej.
- Pokazujemy firmom technologię przemysłu 4.0 i to, że jest to przede wszystkim integracja na poziomie cyfrowym. Pokazujemy też możliwości wdrożenia - opowiada prezes Centrum.
- Bardzo często firmy nie zdają sobie sprawy, że niewiele im brakuje, aby wejść w nowe technologie - dodaje.


KOMENTARZE (0)