"Studia dla wybitnych": Rada Ministrów przyjęła uchwałę. Obietnica Kopacz spełniona?

Program "Studia dla wybitnych" będzie realizowany w latach 2016-2025. Przewiduje się, że w tym okresie skorzysta z niego ok. 700 studentów. Rząd przeznaczy na jego realizację 336,5 mln zł.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

"Studia dla wybitnych": Rada Ministrów przyjęła uchwałę. Obietnica Kopacz spełniona?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jm

20 paź 2015 15:26


Rada ministrów przyjęła we wtorek (20 października) uchwałę oraz wydała rozporządzenie dotyczące rządowego programu "Studia dla wybitnych". Program ten zakłada wsparcie finansowe dla wybitnych studentów, którzy chcą studiować na najlepszych uczelniach świata.

Podstawy prawne do ustanowienia i realizacji programu "Studia dla wybitnych" stworzyła nowelizacja ustawy prawo o szkolnictwie wyższym oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podpisana w czerwcu br. przez prezydenta. Realizacja programu wymagała jednak jeszcze podjęcia przez radę ministrów uchwały ustanawiającej program oraz wydania rozporządzenia obejmującego warunki realizacji programu. Ich projekty przygotowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW).

Obietnica Ewy Kopacz z expose

Jak przypomniano w komunikacie CIR po posiedzeniu rządu, program "Studia dla wybitnych" zapewni szczególnie uzdolnionym studentom sfinansowanie z budżetu państwa studiów magisterskich na najlepszych uczelniach na świecie. Rozwiązanie to wychodzi naprzeciw obietnicy złożonej przez premier Ewę Kopacz w expos, w którym zapowiedziała, że młodzi, zdolni Polacy będą mieli możliwość studiowania na renomowanych uczelniach zagranicznych.

336,5 mln zł na realizację programu

Program będzie realizowany w latach 2016-2025. Przewiduje się, że w tym okresie skorzysta z niego ok. 700 studentów. Resort nauki zakłada, że w latach 2016-2022 do programu będzie przystępowało do 100 studentów rocznie. Program ruszy od roku akademickiego 2016/2017.

Na realizację programu z budżetu państwa zostanie przeznaczone ponad 336,5 mln zł. Z programu będą mogli skorzystać studenci, którzy ukończyli trzeci rok jednolitych studiów magisterskich i absolwenci studiów pierwszego stopnia (posiadający licencjat).

Na jakich uczelniach będzie można studiować?

Listę zagranicznych uczelni wybranych do programu będzie ustalał minister nauki i szkolnictwa wyższego na podstawie najnowszego Akademickiego Rankingu Uniwersytetów Świata (tzw. rankingu szanghajskiego). Na listę resortu trafią uczelnie, które znajdują się na piętnastu najwyższych pozycjach tego rankingu i na dziesięciu najwyższych pozycjach każdej z pięciu list branżowych tego rankingu.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.