Studia będą bezpłatne dla wszystkich?

Demografia zachwieje szkolnictwem: najpóźniej w 2017 r. liczba maturzystów zrówna się z liczbą miejsc na pierwszym roku studiów dziennych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Studia będą bezpłatne dla wszystkich?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

16 paź 2014 8:40


Jak bowiem wyliczyła gazeta, za 3 lata do matury przystąpi 268 tys. uczniów. A w tym czasie szkoły publiczne mają dysponować dokładnie taką samą liczbą wolnych miejsc na pierwszym roku studiów dziennych - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Czytaj też: Studia za granicą zmniejszają bezrobocie

A już dziś efektem spadku liczby słuchaczy na uczelniach publicznych są mniejsze dochody z opłat dydaktycznych - zauważa "DGP", dodając, że najbardziej odczuwają to szkoły ekonomiczne i pedagogiczne, dla których wpływy ze studiów niestacjonarnych i podyplomowych to bardzo ważne źródło przychodów.

Demografia zwiastuje też kłopoty dla uczelni niepublicznych. Zapewne ocaleją tylko te, które w zasadzie gwarantują uzyskanie dyplomu w zamian za czesne - wskazuje dziennik.

Czytaj też: Kobiety nie chcą studiować MBA? Wybierają dom i rodzinę

Ale z drugiej strony strategią przetrwania może okazać się stawianie na jakość. "Szkoły prywatne będą musiały zaoferować więcej niż publiczne. To będzie wymagało udowodnienia, że absolwenci lepiej sobie radzą na rynku, np. łatwiej znajdują pracę" - mówi Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.