PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Studenckie drużyny z USA i Australii na podium University Rover Challenge

  • Autor: PAP/km
  • 5 cze 2022 11:33

Drużyny z USA i Australii zajęły miejsca na podium międzynarodowych zawodów łazików marsjańskich - University Rover Challenge, które zakończyły się w Stanach Zjednoczonych. Na czwartym miejscu uplasował się zespół z krakowskiej AGH, a na piątym z Politechniki Świętokrzyskiej.

Studenckie drużyny z USA i Australii na podium University Rover Challenge
W tegorocznych finałach zawodów wzięło udział 36 zespołów z 10 krajów (fot. NASA/zdjęcie poglądowe)
REKLAMA
  • University Rover Challenge (URC) to prestiżowe, międzynarodowe zawody łazików marsjańskich zbudowanych przez studentów.
  • Rozgrywane są w Mars Desert Research Station, na pustyni Utah w Stanach Zjednoczonych, przy współpracy z naukowcami pracującymi na co dzień w sektorze kosmicznym, m.in. w NASA.
  • Rywalizacja obejmuje start w czterech analogowych misjach kosmicznych, odwzorowujących prawdziwe wyzwania, przed którymi stają łaziki wysłane na Marsa.

W tegorocznych finałach zawodów wzięło udział 36 zespołów z 10 krajów. Polskę reprezentowały cztery drużyny: AGH Space System (łazik Kalman), Politechnika Świętokrzyska (łazik IMPULS), PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej, Politechnika Wrocławska (łazik Scorpio).

Jak poinformowali w niedzielę rano polskiego czasu organizatorzy, najlepszy okazał się Michigan Mars Rover Team - MRover z University of Michigan w Stanach Zjednoczonych, który zdobył niemal 389 punktów. Drugie miejsce zajęła australijska drużyna Monash Nova Rover z Monash University, uzyskując nieco ponad 380 punktów. Najniższy stopień podium dla kolejnej amerykańskiej drużyny - Missouri S&T Mars Rover Design Team (Missouri S&T), która zdobyła ponad 370 punktów.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Z opublikowanego w internecie zestawienia punktacji wszystkich zespołów wynika, że czwarte miejsce przypadło drużynie AGH Space Systems z Krakowa, która zdobyła nieco ponad 341 punktów. Na piątym miejscu zakończył zawody zespół z Politechniki Świętokrzyskiej, uzyskując niewiele ponad 317 punktów.

Przeczytaj: Męski świat otwiera się na kobiety, choć bywa ciężko. One sobie poradziły

Poza tą piątką żaden z uczestniczących w zawodach zespołów nie przekroczył bariery 300 punktów.

Zespoły z polskich uczelni w konkursie University Rover Challenge uczestniczą od 2009 roku i mają na swoim koncie liczne sukcesy. Pierwszy osiągnęły w 2011 roku, kiedy łazik Magma2, przygotowany na Politechnice Białostockiej, uplasował się na najwyższym stopniu podium. Pierwsze miejsca studenci z Politechniki Białostockiej zajmowali ponownie w 2013 i 2014 roku z łazikiem Hyperion i Hyperion 2.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Studenckie drużyny z USA i Australii na podium University Rover Challenge

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA