PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Studenci zza granicy ratują polskie uczelnie. Niepubliczne wracają do gry

  • Autor: PAP/AH
  • 5 lis 2019 10:47

Ogólna liczba studentów spada. Wyjątkiem są szkoły prywatne, gdzie jest ich coraz więcej. Jednak nie zasługa zmiany upodobań polskich studentów, ale obcokrajowców, którzy coraz liczniej przybywają do Polski, by studiować.

Studenci zza granicy ratują polskie uczelnie. Niepubliczne wracają do gry
Adobe Stock
REKLAMA

"Dziennik Gazeta Prawna" zaznacza, że liczba studentów z zagranicy rośnie od lat. Dla przykładu w 2015 r. było ich 57 tys., zaś w roku akademickim 2018/19 już 78,3 tys. Niemal połowa z nich trafiła na prywatne uczelnie.

Gazeta zauważa, że "po boomie z lat 2000 chętnych do podjęcia nauki na prywatnych uczelniach sukcesywnie ubywało", zaś od 2005 r. ich liczba zmniejszyła się niemal o połowę. "Jednak dwa lata temu trend się odwrócił, a zainteresowanie prywatnymi studiami zaczęło się zwiększać. Co jeszcze ciekawsze, w tym samym czasie liczba uczących się na publicznych uczelniach nadal spadała" - pisze "DGP".

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dziennik powołując się na raport GUS, pt. "Szkoły wyższe i ich finanse w 2018 r." zaznacza, że w 2016 r. na uczelniach publicznych studiowało 1 mln 34 tys. osób, w 2017 r. - 969 tys., a w zeszłym roku już 901 tys. Natomiast na uczelniach niepublicznych przed trzema laty uczyło się 314 tys. studentów, a w zeszłym roku - 328,4 tys.

"W tym roku zainteresowanie było wyższe o 25 proc., to kolejny taki rok" - mówi "DGP" Ewa Barlik z Akademii Leona Koźmińskiego. Gazeta zaznacza, że podobnie było na Uczelni Łazarskiego czy na Uniwersytecie SWPS.

Jak dodano najliczniejszą reprezentację na polskich uczelniach mają cudzoziemcy z krajów europejskich, skąd w poprzednim roku akademickim pochodziło 61 tys. osób. Ponad połowa z tej liczby to osoby pochodzące z Ukrainy - 39,2 tys. studentów. Na drugim miejscu są Białorusini, na czwartym Hiszpanie, a na piątym Turcy." Natomiast trzecią pozycję w ogóle wszystkich studentów zajmuje jedyny pozaeuropejski kraj - Indie" - pisze "DGP".

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Studenci zza granicy ratują polskie uczelnie. Niepubliczne wracają do gry

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA