Studenci z Zakładu Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie udzielają wsparcia pracownikom Urzędu Miasta w kontaktach z obcojęzycznymi petentami. Pomagają w sześciu językach.

- Urząd Miasta Lublin we współpracy z Zakładem Lingwistyki Stosowanej UMCS rozpoczyna roczny program praktyk studenckich pt. „Pomost Komunikacyjny”.
- Studenci udzielają zdalnego wsparcia pracownikom Urzędu.
Wsparcie udzielane jest w sześciu językach: angielskim, francuskim, ukraińskim, rosyjskim, hiszpańskim i portugalskim. Za pomocą telefonu wspierają obcokrajowców załatwiających sprawy w Punkcie Obsługi Cudzoziemców, Biurach Obsługi Mieszkańców i innych komórkach Urzędu. Za pośrednictwem poczty elektronicznej pomagają też urzędnikom odpowiadać na pytania zadawane w językach obcych.
Czytaj też: 70 mln zł na rozbudowę kampusu UMCS
Usługa jest nieodpłatna i nie zastępuje wymaganych prawem tłumaczeń przysięgłych. Studenci uczestniczą w przedsięwzięciu w ramach staży językowych na podstawie umowy podpisanej przez UMCS i miasto.
W ramach studenckich praktyk realizowany jest także projekt "Lublin on Maps". Polega on na uzupełnianiu Map Google tłumaczeniami nazw 100-200 najważniejszych miejsc z topografii miasta na angielski, rosyjski, ukraiński, francuski, hiszpański, niemiecki i portugalski. W planach jest poszerzenie oferty o język włoski, szwedzki, chiński czy japoński.
Warto mądrze wybierać praktyki
Blisko 83 proc. polskich studentów odbywa lub odbyło praktyki i staże. Chętnie się w nie angażują, bo mogą rozbudować swoje CV. A także zarobić na przykład na wakacje. Najwyższe zarobki studentów odnotowano w sektorze IT, w doradztwie i konsultingu oraz w branży internet/e-commerce/nowe media.
Czytaj też: Praktyki, staże: Na jakie zarobki mogą liczyć praktykanci i stażyści?
Zdobycie doświadczenia zawodowego w trakcie studiów może poza tym zaowocować wyższymi zarobkami w pierwszej pracy.

KOMENTARZE (0)