Studenci uczestniczący w ochotniczym szkoleniu wojskowym rezerwistów w programie Legii Akademickiej rozpoczęli w podwarszawskim Zegrzu kurs cyberbezpieczeństwa. Zajęcia prowadzą specjaliści z Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.
- W Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki, 22 studentów, którzy przeszli w warunkach koszarowych 42-dniowe szkolenie podstawowe i podoficerskie, przechodzi szkolenie w zakresie bezpieczeństwa teleinformatycznego, rozpoznawania zagrożeń i przeciwdziałania im.
- Wiceminister obrony Tomasz Zdzikot przypomniał, że włączenie kwestii cyberbezpieczeństwa do programu szkolenia Legii Akademickiej było jedną z zapowiedzi złożonych w lutym 2019, podczas inauguracji wojsk obrony cyberprzestrzeni i prezentacji programu cyber.mil.pl.
- Podkreślił, że szkolenie prowadza eksperci z Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni powstałego z połączenia Narodowego Centrum Kryptologii i Inspektoratu Informatyki.
- Po raz pierwszy Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni realizuje dodatkowe szkolenie w ramach Legii Akademickiej - zaznaczył dyrektor NCBC gen. bryg Karol Molenda. - Ponad 10 ośrodków akademickich odpowiedziało na nasze zapytanie; okazało się że jest ogromne zainteresowanie związane z bezpieczeństwem cyberprzestrzeni - dodał, zwracając uwagę, że wobec dużej liczby chętnych trzeba było przeprowadzić wstępne testy kwalifikacyjne. Podkreślił, że w kursie uczestniczy grupa najlepszych studentów z kierunków politechnicznych, który docelowo swoją przyszłość wiążą z bezpieczeństwem cyberprzestrzeni.
Jak powiedział Molenda, zajęcia obejmują m.in. bezpieczeństwo systemów operacyjnych, sieci i aplikacji. Wyraził przekonanie, że część rezerwistów będzie chciała się związać z armią i zdecyduje się na służbę w NCBC.
Komendant CSŁiI płk Ireneusz Fura zwrócił uwagę, że kierowane przez niego Centrum to jedyny w polskich siłach zbrojnych ośrodek, gdzie w sposób systemowi szkoleni są łącznościowcy i informatycy. - W tym roku wspólnie z NCBC prowadzimy szkolenie dla studentów, którzy zdecydowali się podjąć trud szkolenia w zakresie cyberbezpieczeństwa - dodał.
- Szkolenie obejmuje bezpieczeństwo cyberprzestrzeni, bezpieczeństwo sieci teleinformatycznych, monitorowanie ruchu w tych sieciach, definiowanie zagrożeń i walkę z nimi. Ci żołnierze będą przygotowani do wstąpienia do służby, będą pogłębiać wiedzę na kolejnych kursach - powiedział o szkolonych przez Legię Akademicką rezerwistach.

KOMENTARZE (0)