PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Studenci z Białorusi drugą największą grupą obcokrajowców na polskich uczelniach

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 20 lut 2018 14:24

Polskie uczelnie kuszą studentów z Białorusi. I to coraz skuteczniej. Stoisko "Study in Poland" podczas tegorocznych targów edukacyjnych w Mińsku (15-17 lutego) było jednym z najbardziej obleganych.

Studenci z Białorusi drugą największą grupą obcokrajowców na polskich uczelniach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Przyciąganie studentów z Białorusi, które z każdym rokiem nabiera na sile, już przynosi efekty. Okazuje się, że na polskich uczelniach jest coraz więcej żaków z tego kraju. W 2016 roku było ich 4615, w 2017 r. już 5119, a w 2018 r. aż 5968. Stanowią oni drugą - po Ukraińcach - największą grupę wśród studentów obcokrajowców w Polsce. 

Podczas trzydniowych targów edukacyjnych w stolicy Białorusi swoją ofertę przedstawiało 12 uczelni z całej Polski, m.in. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Opolska, Politechnika Poznańska, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu czy Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej. 

Czytaj więcej: Polskie uczelnie powalczą o zagranicznych studentów

Jak przekonują przedstawiciele programu "Study in Poland", oferta uczelni z naszego kraju budziła ogromne zainteresowanie. - Dopisała frekwencja ze strony młodzieży białoruskiej i ich rodziców. Zainteresowanie było większe niż w ubiegłym roku. Do tego młodzi ludzie byli też lepiej przygotowani. Większość wiedziała wstępnie, jakimi studiami i w jakich uczelniach są zainteresowani. Były to rozmowy bardzo konkretne i merytoryczne, które można uznać za początek rekrutacji właściwej - relacjonowali po powrocie. 

fot. perspektywy.pl
fot. perspektywy.pl

Na potrzebę zwiększenia wskaźnika umiędzynarodowienia na polskich uczelniach wskazuje również Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego

- Nie ma innego kierunku niż umiędzynarodowienie. Alternatywą jest stagnacja, która oznaczałaby regres. Jestem pewien, że nikt takiego scenariusza nie bierze pod uwagę - mówił pod koniec stycznia na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, gdzie zorganizowano konferencję „Studenci zagraniczni w Polsce 2018”. Przypomniał też, że obecnie w Polsce studiuje 72 tys. obcokrajowców ze 166 krajów. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Studenci z Białorusi drugą największą grupą obcokrajowców na polskich uczelniach

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • ciekawy 2018-02-21 16:51:53

    Czy ktoś wie kto za te studia płaci?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA